W Sochaczewie odradza się PTTK
Kilkunastoosobowa grupa zapalonych turystów zdecydowała się odrodzić w Sochaczewie działalność PTTK. 17 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze walne zebranie członków, na którym powołano Sochaczewskie Koło Turystyczno-Krajoznawcze, podległe oddziałowi PTTK w Łowiczu.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze powstało 17 grudnia 1950 r. z połączenia utworzonego w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego, przekształconego w 1920 r. w Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz utworzonego w 1906 r. Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK).
W Sochaczewie już w 1907 roku powołano Leona Gołębiewskiego na członka-korespondenta PTK. Najczęściej odwiedzanym miejscem była wówczas Żelazowa Wola. Oddział PTK w naszym mieście utworzono 18 marca 1932 r. z inicjatywy inż. Kazimierza Hugo-Badera. Jego staraniem w 1933 r., z okazji 70. rocznicy powstania styczniowego, umieszczono tablicę pamiątkową na ścianie dworu w Kampinosie, stanowiącego niegdyś siedzibę sztabu jednego z oddziałów powstańczych. Kierował ponadto sekcją wodną, która przyczyniła się do uruchomienia przystani rzecznej na Bzurze. Do najaktywniejszych działaczy PTK w Sochaczewie należał ks. Wincenty Trojanowski – wieloletni dziekan sochaczewski i historyk-amator w jednej osobie.
Po II wojnie światowej sochaczewski oddział został reaktywowany jako jeden z pierwszych w Polsce. Na czele tymczasowego zarządu ponownie stanął inż. Kazimierz Hugo-Bader. Po jego śmierci w 1949 r. oddział prowadzili młodzi nauczyciele zajmujący się głównie turystyką młodzieżową. W kwietniu 1958 r. odbyło się zebrania reorganizacyjne. Wówczas na czele sochaczewskiego oddziału PTTK stanęła mgr Janina Świeżyńska. Podjęła ona prace nad organizacją odczytów, wycieczek, poszukiwań archeologicznych i historycznych oraz starania o budowę muzeum. Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia struktury PTTK zaprzestały działalności w naszym mieście.
Obecnie celem statutowym PTTK jest rozwijanie oświaty, kultury, kultury fizycznej, rekreacji oraz ochrony środowiska przez turystykę i krajoznawstwo. W praktyce PTTK organizuje spływy kajakowe, rajdy, wycieczki krajoznawcze, odczyty i spotkania dla mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na kalendarz imprez proponowanych przez oddział łowicki, by dostrzec, że oferta jest bardzo bogata: Rajd Noworoczny, Rajd Powstania Styczniowego, Rajd na Powitanie Wiosny, Rajd „Szlakiem Książęcym”, spływ „Szlakiem dwóch zamków” i wiele innych.
W ramach publicznej działalności Sochaczewskie Koło Turystyczno-Krajoznawcze zadebiutowało 11 maja br. podczas akcji Motoserce. Można było porozmawiać o działalności PTTK i pobrać dokumenty potrzebne do wstąpienia w szeregi koła. Kilka osób skorzystało z tej możliwości.
W chwili powstania Sochaczewskie Koło Turystyczno-Krajoznawcze liczyło trzynastu członków, ale założyciele mają nadzieje, że to grono będzie się poszerzać i uda się utworzyć oddział, który musi liczyć co najmniej pięćdziesięciu członków. Już pojawili się pierwsi chętni, a kolejne osoby zainteresowane wstąpienia do Sochaczewskiego Koła Turystyczno-Krajoznawczego mogą kontaktować się telefonicznie pod numerem 531-348-736, mailowo: pttksochaczew@gmail.com lub przez portal społecznościowy Facebook.
Sebastian Tempczyk
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!