O stadionach, nowej linii ZKM i doświetlaniu przejść
Doświetlenie dziewiętnastu przejść dla pieszych, postęp prac na stadionach oraz zakup czterech autobusów elektrycznych za 8,5 mln zł to tylko część tematów omawianych 16 lipca podczas spotkania burmistrza z dziennikarzami lokalnych mediów.
Wraz z Danielem Janiakiem na pytania odpowiadali wiceburmistrz Stanisław Wachowski, skarbnik Jolanta Brzóska, sekretarz miasta Andrzej Wierzbicki, szefowe wydziałów polityki społecznej, sportu i kultury: Joanna Kamińska, Agata Kalińska i Julia Kuligowska.
Spotkanie rozpoczęto od omówienia postępu prac na dwóch obiektach sportowych przy ul. Warszawskiej i Chopina. Roboty idą sprawnie i zgodnie z założeniami poszczególne elementy projektu mają być oddawane do użytku etapami.
- Jesteśmy w trakcie odbioru boiska treningowego przy ul. Warszawskiej. Zostały już złożone dokumenty do straży pożarnej, do sanepidu i teraz czekamy na odbiór prac przez nadzór budowlany. Jednocześnie przygotowujemy dokumenty odbiorowe bieżni i boiska w Chodakowie. Ze względu na pogodę bieżnia nie do końca została wylana, ale przy lepszej aurze to kwestia kilku dni. Wówczas złożymy komplet dokumentów i przekażemy tę część obiektu sportowcom. Mam nadzieję, że we wrześniu udostępnimy boisko trawiaste wraz z bieżnią, takie są założenia – mówił wiceburmistrz Stanisław Wachowski.
Zapewnił też, że w dobrym tempie idą prace przy budowie boiska ze sztuczną trawą, które od jesieni do wiosny ma być zadaszone balonem pneumatycznym.
- Wykonawca proponuje końcowy odbiór całej inwestycji realizowanej w Chodakowie wiosną 2026 roku - zamiast jesienią, co przewiduje umowa. Firma chce na tyle przyspieszyć, by dokument odbiorowe złożyć stosownym służbom między marcem a majem przyszłego roku – dodał wiceburmistrz.
Z kolei burmistrz Daniel Janiak poprosił dziennikarzy o pomoc przy promocji pomysłu, który do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wspólnie złożyła grupa mieszkańców, urząd miejski i radny sejmiku Michał Orliński. To „Bezpieczne przejścia dla pieszych DW 705 i DW 580”. Projekt polega na doświetleniu 19 przejść dla pieszych zlokalizowanych na drogach wojewódzkich nr 580 i 705 przebiegających przez teren miasta Sochaczew oraz gminy Sochaczew (Żelazowa Wola). Jego wartość to 1 200 000 zł. Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną, za kilka dni będzie można na niego oddać głos.
- To 17 przejść dla pieszych na terenie miasta oraz dwa przy Domu Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Miejskie przejścia ujęte w projekcie znajdziemy w Malesinie, Boryszewie, centrum miasta, w Chodakowie i Plecewicach. Projekt znacząco poprawiłby bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Bardzo nam na nim zależy oraz na tym, byśmy wszyscy zagrali w jednej drużynie. Chcemy doświetlić pasy nowoczesnymi lampami ledowymi – mówił Daniel Janiak.
Głosowanie rusza 25 lipca. Wesprzeć projekt będzie można m.in. podczas sierpniowego WSC Festiwalu. - Liczę, że uda nam się wygrać ten projekt w Budżecie Obywatelskim Mazowsza i w przyszłym roku przebudujemy niemal dwadzieścia przejść w mieście i sąsiedniej gminie – dodał burmistrz.
I przypomniał, że z władzami Mazowsza zawarł już porozumienie o wspólnej przebudowie trzech newralgicznych przejść dla pieszych.
- Doświetlone zostaną zebry, gdzie zagrożenie dla pieszych jest największe. To przejścia w rejonie ul. Topolowej w Chodakowie, koło Żabki, przy ul. Olimpijskiej oraz w al. 600-lecia, koło apteki Serduszko. Przejścia będą doświetlone nie z budżetu obywatelskiego, ale z budżetu miasta i samorządu Mazowsza – podsumował Daniel Janiak.
Miasto zleci opracowanie i zapłaci za projekty techniczne, a MZDW wprowadzi na plac budowy wykonawcę robót.
Powrócił również temat 5,9 mln unijnego wsparcia jakie miasto pozyskało na zakup czterech autobusów elektrycznych. W planie jest zakup mniejszych pojazdów, na mniej uczęszczane linie, bo takich obecnie brakuje Zakładowi Komunikacji Miejskiej.
- Pojazdy zasilą flotę ZKM w 2026 i 2027 roku, a to pozwoli mi wrócić do rozmów o nowej linii, jakie prowadzę z wiceburmistrzem Stanisławem Wachowskim i szefową ZKM Beatą Furman. Mieszkańcy zgłaszają taką potrzebę, a dodatkowe autobusy w dyspozycji zakładu na pewno ułatwią planowanie nowych tras i udoskonalanie już istniejących – zapewnił Daniel Janiak.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!