5, 10, 15, 20 lat temu – o czym pisała Ziemia Sochaczewska w październiku
Czas płynie bardzo szybko, a wspomnienia zacierają się w pamięci. Postanowiliśmy więc przypomnieć Czytelnikom (i sobie) co działo się w nieodległej przeszłości Sochaczewa. A działo się przecież dużo, dobrego i gorszego. Raz na miesiąc będziemy zaglądać do archiwalnych wydań Ziemi Sochaczewskiej, aby sprawdzić, co wydarzyło się 5, 10, 15 i 20 lat temu.
- W październiku 2003 roku miasto żyło budową obwodnicy – mnożyły się zatargi między mieszkańcami Boryszewa a wykonawcą prac. Wytykano brak nadzoru nad pracownikami, fuszerki typu zbyt wysokich krawężników, połamanie słupów energetycznych, przez co mieszkańcom psuły się lodówki i inny sprzęt, brak ekranów akustycznych. Doszło nawet do sytuacji, w której nietrzeźwy operator spychacza zniszczył drzewa i krzewy, które według planu miały pozostać przy powstającym obiekcie.
- Niedawno pisaliśmy o braku chętnych do pełnienia funkcji ławnika sądowego, tymczasem 20 lat temu na jedno miejsce przypadało aż czterech chętnych – była to konsekwencja rozpowszechnionych przez ogólnopolskie media informacji o wysokich zarobkach ławników, co nie było prawdą, skusiło jednak wiele osób bezrobotnych.
- Wydziały starostwa powiatowego, w tym sam starosta i jego najbliżsi współpracownicy, urzędujące w budynku Urzędu Miejskiego, przeniosły się do nowej siedziby przy ul. Piłsudskiego, w dawnym internacie Ogrodnika. Do tej pory starostwo wynajmowało trzecie piętro budynku przy ul. 1 Maja. Nowa siedziba miała na razie wykończone tylko jedno piętro i najbliższe otoczenie, ale zaplanowano już dalsze prace, aby rozproszone wydziały i jednostki zlokalizować w jednym miejscu.
- Na jednym z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w mieście, u zbiegu ulic 600-lecia, Staszica i Trojanowskiej, zamontowano wreszcie długo oczekiwaną sygnalizację świetlną.
- W 25. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odsłonięto pomnik Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego przed kościołem św. Wawrzyńca. Pomnik stanął na świeżo zagospodarowanym placyku przed świątynią, który obecnie nosi nazwę skweru Jana Pawła II.
- W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpili Robert Janowski i Władysław Komendarek. Koncert miał charakter charytatywny, dochód przeznaczono na pomoc niepełnosprawnym dzieciom z terenu miasta.
2008
- Uczniów, rodziców i nauczycieli ucieszyła decyzja Sejmu dotycząca spadku po ministrze edukacji Romanie Giertychu, czyli niesławnych szkolnych mundurków. Mogły one pozostać tylko pod warunkiem, że zgodzą się na to szkolne społeczności. Ziemia Sochaczewska sprawdziła, czy miejskie placówki są tym zainteresowane. Jak się okazało – nie, choć dyrektorka jednej ze szkół przyjęła tę decyzję z żalem.
- W mieście zakwitło kilka kasztanowców – sprzyjała temu ciepła jesień.
- 28 października ukazało się dziewięćsetne wydanie Ziemi Sochaczewskiej.
- Firma SIME poinformowała o zakończeniu układania gazociągu mającego doprowadzić gaz do miasta. Miał on popłynąć 1 stycznia 2009 roku. Trwały ostatnie odbiory techniczne i ustalanie zasad dostarczania niebieskiego paliwa do docelowych odbiorców. Opracowywana była również taryfa.
- Takiej bezkarności i drobnego złodziejstwa, jaki szerzy się obecnie w naszym mieście, jeszcze nie było – czytamy w Ziemi z 28 października. Posadzone przez pracowników ZGM we wtorek 21 października w donicach stojących na chodnikach ulic krzewy ozdobne przetrwały tylko kilka godzin. W środę rano w niektórych gazonach już ich nie było. Zostały wyrwane.
- Relacje pomiędzy częścią radnych a burmistrzem Czubackim były dość napięte. Na łamach gazety Danuta Radzanowska, przewodnicząca rady, polemizowała z decyzjami włodarza miasta. Konflikt narastał.
- Rozebrano jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Chodakowie, czyli „okrąglak” przy bramie głównej dawnego Chemitexu.
2013
- W Sejmie RP przez tydzień trwała wystawa prac uczestników sochaczewskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Prace naszych artystów rozchodziły się wśród parlamentarzystów jak ciepłe bułeczki.
- Remont ulicy Staszica rozpalał całe miasto – mimo propozycji współfinansowania przez UM tej powiatowej inwestycji, nie udało się dojść do porozumienia i starosta porozumienia nie podpisał. Wywołało to duże oburzenie wśród mieszkańców miasta, od lat walczących o poprawę stanu tej arterii.
- Gwiazdą corocznego koncertu fundacji Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera był Jacek Wójcicki.
- Zakończyły się prace związane z rewitalizacją ruin zamku książąt mazowieckich. Przypomnijmy, że pierwszą częścią inwestycji było wzmocnienie osuwającej się skarpy, na której stoi budowla.
- Powstało Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.
- W MOK-u wystąpił z recitalem Jerzy Połomski.
- Dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie Joanna Niewiadomska-Kocik otrzymała prestiżową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji święta edukacji narodowej.
- Pierwszy etap budowy pawilonów stawianych przez PSS „Społem” przy ul. Pokoju dobiegł końca. Jest pozwolenie na użytkowanie i cztery pierwsze z nich oddano do dyspozycji najemców – informowała ZS z 29 października.
2018
- 21 października odbyły się wybory samorządowe. O urząd burmistrza Sochaczewa ubiegało się trzech kandydatów: Piotr Osiecki, Marek Gołkowski i Łukasz Dąbrowski. W pierwszej turze zwyciężył urzędujący włodarz miasta zdobywając 55 procent głosów.
- 5 października w urzędzie marszałkowskim podpisana została umowa na wdrożenie projektu pod nazwą Sochaczewski Eko-bus. Burmistrz Piotr Osiecki i marszałek Adam Struzik potwierdzili tym samym, że nasze miasto otrzyma ponad 7 mln zł wsparcia, m.in. na zakup pięciu ekologicznych autobusów, w tym trzech elektrycznych, wymianę wiat przystankowych i zakup dwóch biletomatów.
- Powiat sochaczewski świętował 20 rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji na budynku starostwa odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszego starostę, Marcina Kubiaka. Odbyło się też wspomnieniowe spotkanie radnych wszystkich kadencji i pracowników samorządu, które uświetnił koncert zespołu Warszawianka.
- Oficjalnie oddano do użytku nowe boisko wielofunkcyjne przy SP 4.
- Dobiegała końca budowa nowej siedziby KPP Sochaczew – z zapowiedzi wykonawcy wynikało, że nowy obiekt zostanie oddany do użytku przed zimą. Zapadła też decyzja o rozbudowie siedziby komendy powiatowej straży – w przedsięwzięciu partycypowały finansowo trzy samorządy: wojewódzki, miejski i powiatowy oraz Komenda Główna PSP.
- „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie” – taki był tytuł jednego z największych wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to połączenie happeningu, spektaklu teatralnego i rekonstrukcji historycznej, a udział w wydarzeniu wzięło kilkaset osób. Odbywały się też inne wydarzenia związane ze stuleciem.
- Szkołę Podstawową nr 1 odwiedził znany kucharz Karol Okrasa. Spotkanie cieszyło się ogromnym powodzeniem.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!