5, 10, 15, 20 lat temu – o czym pisała Ziemia Sochaczewska w listopadzie
Czas płynie bardzo szybko, a wspomnienia zacierają się w pamięci. Postanowiliśmy więc przypomnieć Czytelnikom (i sobie) co działo się w nieodległej przeszłości Sochaczewa. A działo się przecież dużo, dobrego, a czasem i gorszego. Raz na miesiąc zaglądamy do archiwalnych wydań Ziemi Sochaczewskiej, aby sprawdzić, co wydarzyło się 5, 10, 15 i 20 lat temu.
![Zdjęcie do 5, 10, 15, 20 lat temu – o czym pisała Ziemia Sochaczewska w listopadzie](https://ziemiasochaczewska.sochaczew.pl/files/foto_mini/news/c1192x751/190-akt-fotob.png?ts=1700232586)
2003
Pod koniec października PSS Społem otworzyło swoją czwartą placówkę typu „Lux” przy ulicy Gawłowskiej.
Ludziom przydają się różne rzeczy, co można stwierdzić czytając kroniki policyjne, a w nich informacje o kradzieżach. Jednak ta z listopada 2003 roku była naprawdę zaskakująca – ktoś przywłaszczył sobie ekrany dźwiękoszczelne z wiaduktu nad torami PKP, a do tego usiłował wydłubać gumowe uszczelki. Jak czytamy w Ziemi Sochaczewskiej z 12 listopada, nie był to pierwszy taki przypadek.
Miss Sochaczewa została Aleksandra Wójcikowska, zgarniając również tytuły Miss Internetu, Miss Foto i Miss Ziemi Sochaczewskiej. Wybranką publiczności została Katarzyna Kęska. W przerwach między prezentacjami kandydatek na scenie pojawiali się znani z serialu Kiepscy aktorzy: Marzenia Kipiel-Sztuka, Dariusz Boczkowski i Ryszard Kotys a także Jan Jakub Należyty.
Ruszyła długo oczekiwana przebudowa ogródka jordanowskiego przy al. 600-lecia, która z zaniedbanego miejsca uczyniła plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.
Wszyscy oczekiwali niecierpliwie na oddanie do użytku obwodnicy miasta, co miało nastąpić już niebawem, ale termin wyznaczany przez GDDKiA był kilka razy przesuwany. Było to historyczne dla miasta wydarzenie, ponieważ dzięki temu ruch ciężkich pojazdów miał być wreszcie wyprowadzony z centrum Sochaczewa.
2008
Pozyskiwanie środków zewnętrznych na samorządowe inwestycje było wówczas dużo trudniejsze – do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych każdy samorząd mógł zgłosić tylko jeden projekt. W przypadku Sochaczewa była to przebudowa 400 metrów ulicy Traugutta. Koszt prac oszacowano na półtora miliona złotych, a maksymalne dofinansowanie mogło wynieść 50 procent.
Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych, w efekcie której prawo do wcześniejszego przejścia w stan spoczynku utraciło około 750 tysięcy osób, w tym większość nauczycieli, część kolejarzy oraz dziennikarze. Decyzja ta wywołała duże poruszenie i kontrowersje. Równie duże emocje (a może nawet większe) wzbudził nowy taryfikator mandatów (w tym 100 zł za przejście przez ulicę na czerwonym świetle czy 200 za rozmawianie przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu).
Podjęto decyzję, że po raz pierwszy od wielu lat nie odbędą się wybory Miss Sochaczewa – zgłosiło się zbyt mało kandydatek.
Cztery dni trwała akcja gaśnicza związana z pożarem w firmie Agromaks znajdującej się w Mizerce (gmina Nowa Sucha). Straty wyniosły kilka milionów złotych, a z ogniem walczyli strażacy z całego niemal województwa mazowieckiego.
2013
Miasto pozyskało spore środki, 600 tysięcy złotych, na ekspertyzy osuwisk powstałych po czerwcowej nawałnicy. Osunęła się wówczas między innymi skarpa przy ul. Traugutta, na której położony jest cmentarz parafialny, i kilka podwórek przy ul. Kolejowej.
Wybrano promocyjne hasło miasta, znane i używane do dziś – „Sochaczew. Bądź w centrum”. Decyzję podjęli sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Do wyboru były jeszcze trzy (spośród 200 zgłoszonych): „cHop{in} Sochaczew”, „Sochaczew daj się ponieść” oraz „Sochaczew. Miasto z wyobraźnią”.
Dobiegała końca rozbiórka starego młyna nad Bzurą przy ul. Staszica. Właściciel terenu chciał tam pobudować małą elektrownię wodną ze spiętrzającym wodę jazem. Pomysł ten budził duże zaniepokojenie u części mieszkańców tamtych terenów. Sprawa ciągnęła się już pięć lat, a w wyniku sprzeciwów opracowywany był projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tamtego rejonu, który wykluczał takie inwestycje.
Kończyła się też renowacja wzgórza zamkowego i ruin zamku. Oficjalne otwarcie nastąpiło podczas obchodów święta Niepodległości 11 listopada. Tłumy sochaczewian przybyły wówczas, aby z bliska obejrzeć efekt wielomiesięcznych prac.
Ogromną popularnością cieszyła się kolejna edycja Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Na zwycięski projekt, budowę boisk przy Zespole Szkół w Chodakowie, oddano aż 2376 głosów. 1634 osób zagłosowało na kino letnie, a 1292 na siłownie zewnętrzne i Street Workout Park - te trzy projekty zostały zrealizowane.
2018
Pod koniec października w mieście zamontowano 26 wiat przystankowych z motywem klawiatury – był to pierwszy etap projektu „Sochaczewski Eko-Bus”.
Dobiegały końca powiatowe inwestycje na terenie miasta – remonty ulic Trojanowskiej, księcia Janusza, Sienkiewicza i Towarowej.
Trwały podsumowania i analizy po październikowych wyborach samorządowych. Przypomnijmy, że burmistrzem Sochaczewa w pierwszej turze (co nie zdarzyło się od dawna) został Piotr Osiecki. W dwóch gminach powiatu sochaczewskiego doszło do zmiany na stanowisku wójta – w Rybnie Grzegorza Kropiaka pokonał Damian Jaworski, a w Iłowie Jan Kraśniewski zwyciężył z wieloletnim włodarzem Romanem Kujawą. Wybraliśmy też aż trzech radnych Sejmiku z Sochaczewa – Mirosława Adama Orlińskiego, Marcina Podsędka i Łukasza Gołębiowskiego. Pierwsza sesja nowej rady miasta odbyła się 22 listopada.
W pierwszym listopadowym wydaniu Ziemia Sochaczewska przypominała zasłużone dla miasta osoby, które odeszły w ostatnich 12 miesiącach. Byli to Leszek Nawrocki, Stefan Wydlarski, Anna Król, Alicja Budnik, Zdzisław Bonecki, Rozalia Grzybowska, Andrzej Guzik i Jan Buczek.
Rozpoczęła się kolejna edycja cieszącego się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców cyklu „Artystyczne kramnice”.
Święto Niepodległości, ze względu na przypadającą wówczas setną rocznicę, obchodzono w sposób wyjątkowo uroczysty. Głównym elementem było odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego pod Komendą Powiatową PSP. Zorganizowano również spektakularny pokaz laserowy na placu Kościuszki, a harcerze z przyjaciółmi przemaszerowali przez miasto z dwudziestometrową flagą Polski. Przez cały jubileuszowy rok odbyło się w Sochaczewie dokładnie sto różnorodnych wydarzeń.
W kolejnej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego w drodze głosowania wybraliśmy do realizacji aż osiem projektów, w tym budowę parku linowego, doposażenie kilku placów zabaw i dofinansowanie obchodów jubileuszu Bzury Chodaków.
29 listopada zmarł ksiądz Antoni Jaszczołt, wieloletni proboszcz parafii w Trojanowie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!