Mieliście obowiązek wrócić, bo za to bierzecie diety...
Pięć godzin trwała sesja rady miasta (16.06), w czasie której analizowano Raport o stanie miasta, debatowano nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium i wotum zaufania za ubiegły rok. Niespodzianki nie było. Pozytywnie pracę burmistrza oceniła grupa radnych z PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Zaskakujące były za to wyniki głosowań radnych opozycji z klubów Bezpartyjnych Samorządowców i Koalicji dla Sochaczewa.
Podczas sesji radni dyskutowali nad trzema zagadnieniami. Po pierwsze omówiono Raport o stanie miasta, gdzie debata zakończyła się głosowaniem o udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania (kluby koalicji „za”, opozycja „przeciw”). Potem radni musieli wypowiedzieć się, czy akceptują i zatwierdzają sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu w 2022 roku (koalicja „za”, opozycja „za”). Trzecie głosowanie również dotyczyło realizacji ubiegłorocznego budżetu, ale podniesienie ręki „za” oznaczałoby, że radny chce udzielić burmistrzowi absolutorium (koalicja „za”, opozycja „przeciw”). Głosowania poprzedziła kilkugodzinna dyskusja i tradycyjnie wróciły zarzuty o rzekomym nadmiernym zadłużeniu miasta, prawie 70 mln długu, niskim poziomie pozyskiwanych dotacji z UE, zbyt małej obniżce cen za wodę i odbiór ścieków, słabym wyniku finansowym MOSiR-u i ZKM, a nawet kreatywnej księgowości.
Wyjaśnień w tych kwestiach udzielali burmistrz Piotr Osiecki, jego zastępcy i skarbnik Jolanta Brzóska. Jak mówili, samorząd nie sięga pełną garścią po dotacje unijne , gdyż poprzednia perspektywa skończyła się w 2020 roku, a nowa na dobre nie wystartowała, a to oznacza, że nie można składać wniosków o dotacje w konkursach, których samorząd Mazowsza jeszcze nie ogłosił. Odnosząc się do kondycji finansowej MOSiR i ZKM przypomniano, że basen Orka nie był objęty rządową tarczą (jak np. szkoły, OSP, placówki pomocy społecznej) i w pewnym momencie cena gazu wykorzystywanego do ogrzania wody skoczyła o kilkaset procent. Podobnie ZKM dużą część swego budżetu przeznacza na zakup paliwa do autobusów i prądu do elektryków, a jaki był skok cen tych nośników każdy Polak wie doskonale.
Piotr Osiecki przypomniał, że spłata zobowiązań stanowi zaledwie 4 procent rocznego budżetu. To tak, jakby czteroosobowa rodzina mająca 80 tys. dochodu musiała co miesiąc odłożyć na ratę i odsetki od kredytu 270 zł.
- Z powodu tych 4 procent byliście gotowi zagłosować przeciwko przyjęciu 27 mln dotacji. Z powodu 4 procent wychodzicie z sesji, oczywiście argumentując, że tak się rozpędziliście w tym wyjściu z powodu Papieża Jana Pawła II, że zapomnieliście wrócić. A kolejny punkt obrad był roboczy. Na sesji rady miasta 28 marca uchwała w sprawie obrony dobrego imienia papieża to nie był jedyny punkt, co dobrze wiecie. Kolejny punkt porządku obrad, na który mieliście obowiązek wrócić, bo za to bierzecie diety, to był punkt dotyczący inwestycji za 50 mln złotych. My już ten spektakl znamy, jest powtarzany co sesję, jesteśmy cierpliwi, ale mam do państwa tylko jedną prośbę. Nie idźcie na ulicę Kasprowicza i nie chwalcie się, że ją zrobiliście. Nie idźcie na ulicę Armii Krajowej ani na Żytnią, bo państwa zasługi tam nie ma żadnej. Państwo z powodu 4 procent budżetu nie akceptowaliście tych inwestycji, nie popieraliście ich. Podobnie nie chwalcie się halą sportową Szkoły Podstawowej nr 2 (…) Raz mówicie publicznie, że jesteście przeciwko, a później idziecie i chwalicie się, jak już to powstanie. To już jest naprawdę nieetyczne – podkreślał Piotr Osiecki.
Odnosząc się do zarzutu o rzekomych 70 mln długu Piotr Osiecki sięgnął do liczb i przypomniał, że na koniec grudnia 2018 roku, gdy nowa rada zaczynała swą kadencję, miasto miało 45,2 mln zł zobowiązań, a na koniec 2023 roku będzie to 49,8 mln, a to oznacza zmianę o 4,6 mln zł a nie kilkadziesiąt. Dodał, że w latach 2018-2023 samorząd zainwestuje 143,6 mln zł, a skala pozyskiwanych środków zewnętrznych jest największa w historii.
- Okłamujcie mieszkańców. Pierwszym kłamstwem jest mówienie, że zadłużenie zwiększyło się o ponad 30 mln. Drugie kłamstwo to jest to, które powielacie z uporem godnym lepszej sprawy, że inwestycje realizujemy z kredytów. 143 mln zrealizowanych inwestycji, wzrost zadłużenia o 4,6 mln - nijak nie można porównywać tych kwot. Kłamstwo numer trzy, że nie pozyskujemy środków finansowych. Pozyskaliśmy ich aż 76,8 mln zł. Ponad 50 procent środków przeznaczanych na wydatki majątkowe to środki pozyskane z zewnątrz – wyliczał burmistrz.
Przypomniał również, że ubiegłoroczne dochody Sochaczewa były wyższe o 44,5 mln od planowanych, rok 2022 miasto zakończyło z kilkunastoma wolnymi milionami na koncie przeznaczonymi potem m.in. na dopłatę do systemu śmieciowego i budowę Krainy Przygód w miejscu obecnego ogródka jordanowksiego przy al. 600-lecia. A to wszystko w sytuacji wysokiej inflacji i gwałtownego oraz wzrostu cen paliw i energii. Jak zauważył, odpowiedzią ratusza na negatywne zjawiska gospodarcze było wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich posiadaczy Sochaczewskiej Karty Mieszkańca.
W debacie głos zabrała szefowa klubu Sochaczewskiego Forum Samorządowego, Krystyna Dybiec. Jak mówiła, nie można być obojętnym za rozpowszechniane informacje o zadłużeniu miasta i zagrożeniu bankructwem.
- Niemal każdy samorząd w Polsce sięga po kredyty i obligacje, a w naszym samorządzie wskaźnik zadłużenia wynosił na przestrzeni lat 2010-2022 od ponad 42 proc w 2011 do 23,5 proc. w 2022. Nasze miasto nie zbankrutuje, bo posiada wysoki potencjał majątkowy, a ten dodatkowo wzrośnie o 30 mln dotacji, którą otrzymaliśmy na inwestycje miejskie – stwierdziła.
Szefowa komisji budżetu i finansów Selena Majcher przypomniała, że radną jest od 2014 roku i nie pamięta, by RIO miała jakiekolwiek wątpliwości w sprawie kondycji finansowej miasta.
- Raport o stanie miasta jest czytelny, przejrzysty, wskazuje że mamy bardzo dobrych ambasadorów sochaczewskich spraw. Mamy ministra Macieja Małeckiego, mamy radnego sejmiku Adama Orlińskiego, mamy środki które płyną zarówno z rządu, z urzędu marszałkowskiego i bardzo się dziwię, że państwo tych inwestycji nie chcecie – stwierdziła.
Z kolei Edward Stasiak, radny z najdłuższym stażem, pełniący swój mandat już szóstą kadencję zauważył, że 25 raz uczestniczy w sesjach absolutoryjnych i tak bezpodstawnej krytycznej dyskusji jeszcze nie słyszał.
- Naprawdę mało w tym prawdy, co padało z ust niektórych. To są bardzo przykre oceny. W każdej kadencji coś w mieście zostało wykonane, mam na myśli inwestycje, ale w ostatnich kadencjach wykonane było naprawdę bardzo, bardzo dużo. To się widzi, to widać w mieście. Kiedy słyszę głos krytyczny o współpracy między samorządami, to muszę powiedzieć, że tę współpracę podjął właśnie burmistrz Osiecki i współpraca przynosi wymierne efekty, chyba, że ktoś nie chce w to wierzyć. Jeśli miasto opracowuje projekt za kilkaset tysięcy, a wykonawca – Wojewódzki Zarząd Dróg czy powiat - wykonuje inwestycję za kilka milionów, to miasto na tym korzysta, a przede wszystkim korzystają mieszkańcy. (…) Takich krytycznych uwag, jakich dziś wysłuchałem, nie słyszałem przez 24 lata. Te obraźliwe słowa, jakie padały wobec pani skarbnik, mnie osobiście też zabolały. Pani skarbnik bardzo rzetelnie prowadzi sprawy finansowe miasta, bez zastrzeżeń – mówił Edward Stasiak.
Niestety dyskusja o fatalnej kondycji miasta powtarza się co sesję, mimo iż do projektów budżetu, sprawozdań budżetowych, uchwał zmieniających Wieloletnią Prognozę Finansową żadnych zastrzeżeń nie ma Regionalna Izba Obrachunkowa czuwająca nad bezpieczeństwem finansowym samorządów. Debata o zadłużonym mieście wraca choć pozytywnie o budżecie wypowiadają się wszystkie komisje w radzie, komisja rewizyjna, a za stan i bezpieczeństwo finansów Sochaczewa od ponad 30 lat dba jedna i ta sama osoba, skarbnik Jolanta Brzóska.
Piotr Osiecki ostatecznie uzyskał wotum zaufania i absolutorium za 2022 roku za co podziękował 12 radnym koalicji. A zwracając się do radnych opozycji stwierdził, że ich największym przeciwnikiem jest rzeczywistość.
- Od pięciu lat mówicie, że jest katastrofa, nie da się, to się nie uda. (…) Walczycie z rzeczywistością, a to walka daremna - podsumował.
daw

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!