Logo Dwutygodnika "Ziemia Sochaczewska"

Żołnierze "GROM" w muzeum

Ocena 0/5

W środę 25 października Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą miało niecodziennych gości. Mianowicie odwiedzili je członkowie stowarzyszenia "Thunder Independent", czyli byli żołnierze elitarnej jednostki "Grom".

396010605_911044597086456_2868770736945896754_n 

Goście sochaczewskiego muzeum zasłynęli m.in. realizacją niezwykłego przedsięwzięcia - zadbali o upamiętnienie w miejscu zrzutowiska nad jeziorem Ohrydzkim w Albanii, por. Leona Gradowskiego, polskiego spadochroniarza, który jako jedyny "Cichociemny" wylądował w tym kraju. Metalowa tabliczka zawisła w lokalnym kościele.

Podobnych akcji stowarzyszenie "Thunder Independent" ma już za sobą 13 - wszystkie oprócz wspomnianej odbyły się na terenie kraju i mają na celu ocalenie od zapomnienia Cichociemnych.

Jako że por. Leon Gradowski jest również obecny ekspozycji sochaczewskiego muzeum, otrzymało ono siostrzaną tabliczkę memoratywną do tej, która pojechała do Albanii. Po drugiej stronie tabliczki znajdują się pseudonimy uczestników tej inicjatywy, oraz jego pomysłodawcy - "Maślaka".

Tabliczka trafi na ekspozycję obok pamiątek po por. Leonie Gradowskim.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności