Nowy burmistrz wygłosił expose
Burmistrz Sochaczewa Daniel Kamil Janiak oficjalnie zaprzysiężony. 6 maja uroczyste ślubowanie złożyli również nowo wybrani radni IX kadencji Rady Miejskiej w Sochaczewie. Na inauguracyjnym posiedzeniu rada wybrała też skład prezydium. Przewodniczącym rady został Sylwester Kaczmarek. Funkcje wiceprzewodniczących pełnić będą Magdalena Zborowska oraz Jakub Wojewoda.
Tradycyjnie na pierwszej sesji nowej rady expose wygłosił nowo wybrany burmistrz. Daniel Janiak powiedział:
„Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, Szanowni Mieszkańcy Sochaczewa, Szanowni goście. Na wstępie dziękuję za zaufanie, którym mnie Państwo obdarzyliście. To dzięki Wam mogę zwrócić się do Państwa jako burmistrz Sochaczewa. Zrobię wszystko, aby nie zawieść Waszych oczekiwań jako nowy gospodarz miasta. Stawiam na ambitny Sochaczew. Chcę miasta, które łączy jego mieszkańców, a nie dzieli. Wierzę, że w zgodzie i współpracy, będziemy podejmować słuszne decyzje i działać na rzecz dobra sochaczewian.
Chciałbym bardzo podziękować mojemu kontrkandydatowi z drugiej tury wyborów na burmistrza, Panu Markowi Gołkowskiemu. Gratuluję wyniku, wysokiego poparcia społecznego.
Do wszystkich radnych kieruję zaproszenie do współpracy. Kampania wyborcza dobiegła końca, teraz czas na ciężką prace. Chcę sprawić, aby Sochaczew był ambitny w planach, energiczny w działaniach, społecznie świadomy, dynamiczny w rozwoju i otwarty dla każdego. Pragnę, aby samorząd miejski był przyjazny dla mieszkańców, aby sochaczewianie mogli przychodzić do urzędu po pomoc. Otwarty urząd – to jeden z punktów mojego programu wyborczego i zostanie wykonany jako jeden z pierwszych. Nie rzucam słów na wiatr, dlatego poczynię wszelkie starania, aby również inne przedstawione przeze mnie propozycje w kampanii wyborczej mogły doczekać się realizacji.
Tymczasem, wiem jednak, że będę musiał się uporać z kilkoma bieżącymi sprawami. Zdaję sobie sprawę, że łatwo nie będzie. Szczególnie na początku. Na pewno w pierwszych dniach zwrócę się o sporządzenie audytu, tak, aby mieć jak najpełniejszy obraz tego, co zastałem po swoich poprzednikach.
W pierwszym dniu mojego urzędu zastaję miasto, które przy budżecie w wysokości 220 mln zł, według prognoz na koniec 2024 roku, będzie miało 57 mln zł zobowiązań.
Chciałbym, aby Sochaczew był miastem, które będzie realizowało inwestycje przy udziale środków zewnętrznych, miastem które powiększa ciągle swój majątek, dlatego liczę na współpracę posłów ziemi sochaczewskiej oraz radnych sejmiku mazowieckiego z naszego terenu.
Miastem, które każdego roku przebudowuje średnio kilkanaście ulic. Miastem, które wychowuje i uczy swoich najmłodszych mieszkańców, które będzie podwyższało jakość działania publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Miastem, które będzie dbało o najsłabszych poprzez liczne programy i instytucje pomocy społecznej. Miastem czystym i przyjaznym. Sochaczew będzie miastem dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów. Chcę aby Sochaczew był miastem sportu, kultury, organizacji pozarządowych i dialogu. I w końcu miastem, które nie boi się wielkich wyzwań jak chociażby planowanej budowy zakładu geotermalnego.
Przed nami dokończenie Strefy Aktywności przy bulwarach nad Bzurą, gdzie do dyspozycji mieszkańców oddamy skate park i pump track oraz dokończenie Krainy Przygód na terenie ogródka jordanowskiego przy al. 600-lecia.
Warto pamiętać o projekcie „Mała Ojczyzna Chopina” obejmującym przebudowę 33 sochaczewskich ulic zaznaczając, że zostało jeszcze dziesięć dróg do zrobienia. Miasto dokończy ten projekt i pewnie niebawem rozpocznie kolejny, bowiem poprawa stanu infrastruktury drogowej, to nadal jedna z głównych potrzeb, zapewniająca komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom.
Realizacja wartego ponad 28 mln zł projektu „Mała Ojczyzna Chopina – przebudowa 33 dróg” nie byłaby możliwa bez wsparcia ze środków rządowych pozyskanych dzięki posłowi Maciejowi Małeckiemu. Tak samo jak planowana przebudowa dwóch sochaczewskich stadionów – Bzury i Orkana.
Chcę dodać, że jeszcze w tym roku, na obiekcie MOSiR przy ul. Olimpijskiej, za 2 mln zł zacznie powstawać wodny plac zabaw. Chciałbym, aby wkrótce rozpoczęła się też realizacja projektu „Kolej na rower” polegającego na budowie ścieżki pieszo-rowerowej w śladzie torów kolei wąskotorowej na terenie miasta.
Wcześniej, mam nadzieję, że już na kolejnej sesji, będę mógł przedstawić Państwu radnym uchwałę z propozycją finansowania projektu wymiany oświetlenia ulicznego. Nowoczesne oprawy lamp obniżą zużycie prądu o 50 procent, co pozwoli miastu na zmniejszenie wydatków na energię i przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego proszę nowo wybranych radnych o intensywną pracę. Tylko do końca czerwca spotkamy się na tej sali pewnie jeszcze kilkukrotnie.
Pragnę podziękować ustępującemu burmistrzowi Panu Piotrowi Osieckiemu. Ogromnie dziękuję za to, co zrobił Pan dla Sochaczewa w trakcie trzech kadencji jako burmistrz miasta. Życzę Panu pomyślności w pracy na rzecz mieszkańców powiatu sochaczewskiego.
Na koniec jeszcze raz dziękuję wszystkim mieszkańcom Sochaczewa. Szczególne słowa podziękowania kieruję do swojej żony Ani, rodziny i przyjaciół, drużyny „Łączy nas Sochaczew” oraz wszystkich osób, które mnie wspierają. Bez was nie byłoby mnie tutaj. Z całego serca Wam dziękuję.
Chcę, aby wybrzmiały moje słowa, że będę burmistrzem wszystkich mieszkańców Sochaczewa i od dzisiaj jestem dla Państwa. Razem zbudujemy lepszą przyszłość dla Sochaczewa.”

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!