Cyfrowy mammograf dla sochaczewskiego szpitala
Sochaczewski Szpital Powiatowy wzbogacił się o nowy sprzęt medyczny – cyfrowy mammograf wart 1,4 mln zł. Zakup sfinansowano z rządowej promesy w wysokości 1,1 mln zł oraz środków pochodzących z budżetu powiatu i szpitala. Urządzenie pozwoli na precyzyjną diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych u mieszkanek powiatu sochaczewskiego.

W sierpniu poseł Maciej Małecki ogłosił, że szpital otrzyma ponad milion złotych na zakup nowoczesnego mammografu. Urządzenie zakupiono i uroczyście oddano do użytku 5 października.
- Cieszę się, że w zakupie tak nowoczesnego sprzętu pomogła dotacja rządowa. Teraz panie z powiatu sochaczewskiego nie będą musiały jeździć poza Sochaczew, by wykonać to bardzo ważne badanie. Rak piersi jest chorobą, z którą można walczyć i mam nadzieję, że mammograf pozwoli wygrać wiele batalii o życie mamy, babci, żony, siostry – mówił minister Maciej Małecki.
Mammograf pozwoli na wykonywanie precyzyjnych zdjęć ujawniających nawet milimetrowe zmiany, które są niewidoczne w klasycznej mammografii.
- Nowy sprzęt to większa dostępność do badań i mówię to nie tylko jako samorządowiec, ale kobieta, dla której profilaktyka badań ma szczególne znaczenie w walce z późniejszymi ewentualnie chorobami, w tym z nowotworem - podkreślała z kolei Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.
Nowy aparat wyposażony jest w detektor, generator, statyw z wielofunkcyjną stacją do wprowadzania danych pacjenta i możliwością obróbki obrazu. To sprzęt z możliwością rozbudowy o funkcjonalność, umożliwiającą wykonywanie dwuenergetycznej mammografii spektralnej z kontrastem jodowym oraz z możliwością rozbudowy o przystawkę do biopsji. Zaawansowany detektor cyfrowy zapewnia najwyższą jakość obrazu przy jednocześnie niskiej dawce promieniowania. Sprzęt jest wyjątkowo szybki, uzyskiwane obrazy mogą trafiać do oceny specjalistów radiologów już po kilkunastu sekundach od badania.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!