przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
372485 odwiedzin

O ksiażce i autorce

A A A

O ksiażce i autorce

„Lubię rozmawiać” to zbiór wywiadów i reportaży drukowanych w „Ziemi Sochaczewskiej” na przestrzeni 24 lat pracy w gazecie Jolanty Śmielak-Sosnowskiej.

W książce znalazło się osiemnaście tekstów wybranych przez autorkę i opatrzonych jej komentarzem. Omówienia wymagały zwłaszcza wywiady przeprowadzone wiele lat temu. Dzięki takiemu zabiegowi rozmowy te są ciągle aktualne.

- Zawsze starałam się, aby moimi rozmówcami były osoby mające do powiedzenia coś ważnego, interesującego, niebanalnego. Kluczem przy wyborze była dla mnie lokalność i ponadczasowość. Moimi rozmówcami są więc ludzie stąd, tacy, których znamy, ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Czasem okazuje się, że nawet najbliżsi są zdziwieni historiami, jakie udaje mi się wydobyć z „przepytywanych” osób. Niektórych już z nami nie ma i tym cenniejsze wydaje się to, co mieli do powiedzenia. W dużej mierze to prawdziwe skarbnice wiedzy, noszące w sobie pamięć o czasach minionych. To ludzie, którzy wzbogacili nasze miasto, wpłynęli na jego historię i koloryt. Mam nadzieję, że wspólnie z nimi udało nam się ocalić od zapomnienia ważny fragment lokalnej tożsamości - mówi autorka.

Z kolei Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, szefowa krakowskiego Wydawnictwa Signo, w którym książka się ukaże, napisała w posłowiu: „Jako dziennikarka preferuje rzeczowy styl, ale dzięki otwartości i umiejętności przełamywania barier, w efekcie prawdziwie „ciepłego” nawiązywania kontaktu ze swoimi rozmówcami, uzyskuje wyjątkowy efekt szczerości. Ten rys bezpośredniości, charakterystyczny zapewne nie tylko dla Jej dziennikarskich tekstów,  jest Jej głównym znakiem rozpoznawczym. Przyjemność prowadzenia rozmowy, uczciwość w relacjonowaniu, szacunek dla rozmówcy i czytelnika - to główne atuty Jej dziennikarstwa.”

Wydawnictwo ukazało się w czerwcu 2019 r. Sfinansował je Urząd Miejski w Sochaczewie.

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt