przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240442 odwiedzin
Pomocna dłoń przed 1 września

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy, którzy mają problem ze skompletowaniem wyprawki, mogą liczyć na wsparcie miasta.

Pomoc otrzymać można za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. W ramach pierwszej z tych instytucji wsparcie przyznawane jest rodzinom uprawionym do otrzymywania zasiłku rodzinnego. Z tej formy wsparcia korzysta około 3 tys. sochaczewskich rodzin. (...)

- Oprócz tego będziemy finansować posiłki dla dzieci. W ubiegłym roku z wyżywienia korzystało ponad 500 uczniów - poinformowano nas w MOPS.

Wydział Edukacji  równolegle prowadzi rządowy program „Wyprawki szkolnej”. W tym roku zaszła w nim poważna zmiana. Podniesiono kryterium dochodowe i wynosi ono teraz 539 złotych netto na jedną osobę w rodzinie (przedtem było to 456 zł).  Ponadto obecnie dofinansowaniem objęto zakup podręczników do kształcenia w zawodach, do programu włączeni zostali też uczniowie słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową oraz z autyzmem. Program przestał za to obejmować uczniów klasy I szkoły podstawowej, ze względu na wprowadzone w tym roku bezpłatne podręczniki.

- Nie było jeszcze sytuacji, żeby zabrakło nam pieniędzy. Jeżeli ktoś złoży wniosek w terminie i spełnia warunki, może być pewien, że dostanie wsparcie - usłyszeliśmy w Wydziale Edukacji. - W ubiegłym roku trafiło ono do ponad 300 osób.

Zasada jest prosta. Najpierw trzeba zrobić zakupy do szkoły, a potem, okazując rachunki, można otrzymać zwrot wydatków do określonej sumy. Jej wysokość zależy od tego, ilu uprawnionych złożyło wniosek. Pracownicy wydziału przyznają, że sochaczewscy rodzice umieją się wykazać dużą gospodarnością. Kupują podręczniki przez Internet, szukają promocji i rabatów. Zwłaszcza w podstawówkach i gimnazjach potrafią zakupić wszystkie podręczniki wykorzystując jedynie pulę pieniędzy z Urzędu Miasta.

- Właściwie odkąd obowiązuje wyprawka i program stypendialny nie ma możliwości, by któreś dziecko ze słabiej sytuowanych rodzin poszło do szkoły bez książek. Dużo rodzin korzysta z tych form pomocy od lat - usłyszeliśmy w ratuszu.

Dużo daje miejski program stypendiów socjalnych. By z niego skorzystać dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 456 zł netto. Stypendia pozwalają zrekompensować rodzicom  wydatki na naukę i rozwój dziecka. Dzięki nim można otrzymać zwrot wydatków na szeroko pojętą edukację. Refundowany jest zakup sprzętu i programów komputerowych, rzeczy niezbędnych do rozwijania pasji dziecka czy pomocy naukowych. (...)

Agnieszka Poryszewska

Więcej w najnowszym numerze "Ziemi" (19.08). Zapraszamy też na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
19.08.2014
godz.08:14
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt