przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
268999 odwiedzin
Atrakcje wąskotorówki

Jak już informowaliśmy, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie uruchomiło w tym sezonie przejazdy pociągu RETRO na pełnej, tak lubianej przez turystów trasie. Odbywają się one w każdą sobotę do 25 października.

Przejechać się ciuchcią można również w inne dni tygodnia pod warunkiem, że frekwencja chętnych do podróży przekroczy 150 osób.
Jeśli chodzi o trasę wycieczki, rozpoczyna się ona o godz. 10.00 wyjazdem ze stacji Sochaczew Wąskotorowy do Wilcz Tułowskich, gdzie odbywa się spacer po Puszczy Kampinoskiej. Potem krótka podróż do Tułowic i tuż po 12.00 przejście do położonej nad rzeczką Łasicą Osady Puszczańskiej. Ponad godzinny pobyt w plenerze jest okazją do rekreacji i zabaw dla najmłodszych. Pod dużą, stylową wiatą usytuowano wiele miejsc przeznaczonych na spożycie posiłku i wspólne biesiadowanie. Istnieje również możliwość kupna zestawów piknikowych z grilla lub obiadu na miejscu w  restauracji, która posiada zarówno menu kuchni polskiej, jak i regionalnej. Wypoczęci i posileni wycieczkowicze  około 13.45 odjeżdżają z Tułowic, by o 14.50 wrócić do Sochaczewa. Poza tym uczestnicy przejazdu pociągiem RETRO mają wcześniej, od godz. 9.20, możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

Podczas tegorocznego lata pracownicy placówki organizują warsztaty, podczas których zachęcają do podróży koleją i odkrywania tajemnic przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego.

Przed laty Kampinoski Park Narodowy udostępnił swoje miejsca kolejce wąskotorowej, teraz zaś jej muzealny skansen w Sochaczewie „zaprosił” Puszczę Kampinoską w swoje progi. Od sierpnia 2014 roku realizowane jest tu zadanie Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, pn. „Wąskotorówką do Puszczy”, dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Korzystając z gier dydaktycznych, tablic oraz innych elementów projektu można poznać mieszkańców puszczy, przed wycieczką zapoznać się z zasadami zachowania w lesie, a także ocenić, który środek transportu jest najbardziej ekologiczny i dlaczego to właśnie kolej.

Projekt ten ma służyć przeprowadzaniu lekcji muzealnych lub innych zajęć w terenie oraz poruszać zagadnienia związane z wieloma tematami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska naturalnego na obszarze województwa mazowieckiego.

Lekcje muzealne w Warszawie i Sochaczewie prowadzone są przez cały rok. Pełna oferta znajduje się na stronie www.muzkol.pl.

 

(opr. pab)

Zapraszamy też na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
14.08.2014
godz.11:43
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt