przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269011 odwiedzin
Centrum Biblioteczne po roku

Dokładnie 9 września minie rok, od kiedy w odrestaurowanych Kramnicach Miejskich w Sochaczewie rozpoczęło swą działalność Centrum Biblioteczne. Sprawdzamy, jaki był ten rok dla biblioteki w nowym miejscu.

Jak twierdzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbara Bronicz, zainteresowanie centrum w tej lokalizacji przeszło jej najśmielsze oczekiwania. Przyznaje, że obawiała się, iż czytelnicy, przyzwyczajeni do dawnego miejsca, nie zaakceptują nowej siedziby. Tymczasem jest mile zaskoczona, ponieważ ze sprawozdań statystycznych wynika, że liczba czytelników w ciągu ostatniego roku wzrosła o 800 osób. Mimo okresu wakacyjnego do wypożyczalni dla dorosłych i czytelni  przychodzi dziennie ok. 250 osób, oprócz tego duża grupa dzieci korzysta z wypożyczalni książek, komputerów, X-Boxa, kącika zabaw. Jest to ogromne zainteresowanie biblioteką, biorąc pod uwagę okres urlopowy.

- Wynika to przede wszystkim z faktu, że mamy pieniądze na nowe książki - mówi pani dyrektor. - Dlatego warto sprawdzać, czy w bibliotecznych zbiorach są interesujące nas pozycje, ponieważ biblioteka w miarę możliwości stara się w krótkim czasie realizować potrzeby zgłaszane przez czytelników. Priorytetem są  bowiem zapotrzebowania wypożyczających i to po rozmowie z nimi bibliotekarze przygotowują listy zakupów. Możemy wtedy mówić o dobrze wydanych pieniądzach. Nie chodzi przecież o to, żeby książka stała na półce, ale aby jak najwięcej z nich znalazło odbiorcę. Z uwagi na wysokie ceny książek, muszą być to zawsze przemyślane zakupy. W tym roku biblioteka ma do dyspozycji 32 tys. zł z Ministerstwa Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa” i 30 tys. zł z budżetu miasta. Aby tego typu placówka prawidłowo funkcjonowała i miała czytelników niezbędne jest zapewnienie dopływu nowości.

Przypomnijmy, że główna siedziba biblioteki w centrum miasta posiada doskonałe warunki lokalowe, dużą przestrzeń, nowe wyposażenie, dostęp do bezprzewodowego Internetu. Działają tu wypożyczalnia dla dorosłych i dla dzieci, czytelnia oraz okalająca patio galeria. Można w niej obejrzeć aktualne wystawy, ale również porozmawiać przy kawie, herbacie, gorącej czekoladzie i chłodnych napojach oraz poczytać czasopisma. Doskonale funkcjonuje także kącik edukacyjny, wyposażony w zabawki dla dzieci, a w czasie roku szkolnego młodzież odrabia lekcje i co najważniejsze zdaniem Barbary Bronicz, czuje się tu bardzo swobodnie, niemal jak w domu.  Sprawdził się również system komputerowy, w którym figuruje baza czytelników i rejestrowane są wypożyczenia. Czytelnicy po zalogowaniu się na stronie internetowej biblioteki mają wgląd do swojego konta, mogą rezerwować i zamawiać interesujące ich pozycje. Oprócz tego przy wypożyczaniu książek można dostać wydruk z ich tytułami wraz z terminem  zwrotu. Wprowadzono dni tzw. amnestii, kiedy można oddać książki bez naliczania kar. Można to było zrobić 6 lipca, a teraz bibliotekarze czekają na czytelników w niedzielę17 sierpnia.

 - To słuszny i sprawdzony sposób - mówi pani dyrektor - bo przyszło wielu czytelników zalegających ze zwrotem książek. - Dużo osób korzysta też z komputerów, więc można powiedzieć, że zastępujemy kawiarenki internetowe, których obecnie nie ma na terenie Sochaczewa, zwłaszcza, że kawę u nas też można wypić.

Biblioteka to również miejsce, gdzie organizowane są różne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, mające przede wszystkim na celu promocję literatury, sztuki oraz czytelnictwa. Są to konkursy literackie i plastyczne, prelekcje, spotkania autorskie, akcje głośnego czytania, lekcje biblioteczne, przedstawienia teatralne i mnóstwo wycieczek do biblioteki, ale również spotkania dla seniorów i bezpłatne kursy komputerowe. Najbliższy z nich dla osób starszych odbędzie się 17 sierpnia, kiedy to dowiedzą się jak obsługiwać to, dla niektórych wciąż jeszcze skomplikowane urządzenie.

Małgorzata Pałuba-Burzyńska

Zapraszamy też na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
13.08.2014
godz.09:20

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt