przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262192 odwiedzin
Odszedł nasz kolega Sławek Burzyński

Trudno w czasie przeszłym pisać o kimś, z kim pracowało się długie lata i kto do niedawna zapełniał łamy gazety. Ale prawda jest taka, że Sławka nie ma już wśród nas.

Odszedł w niedzielę 27 lipca, miał 60 lat.  Przegrał z chorobą, która nie dała mu szans na prawdziwą walkę. Jesteśmy razem z Małgosią i Julką, bo one poniosły największą stratę.

Redakcja

Sławomir Burzyński satyryk, dziennikarz, felietonista, malarz, autor plakatów. Urodził się w 1954 r. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Zajmował się malarstwem i rysunkiem satyrycznym. Debiutował w „Szpilkach” pod koniec lat 80. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, nowym „Po prostu” a także z innymi pismami.

Na początku lat ’90 związany z radiem FAMA, prasą lokalną i regionalną, ostatecznie jednak całą swą uwagę poświęcił tygodnikowi samorządowemu „Ziemia Sochaczewska”. Był redaktorem graficznym, dziennikarzem i felietonistą „Ziemi”, autorem niezwykle popularnej STRONY BURZYŃSKIEJ. W 2009 roku z okazji 20 rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych, przygotował i zaaranżował okolicznościową wystawę „20 lat razem”.

Był inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Satyrycznego “Sochaczewska KOŚĆ”, który cieszył się zainteresowaniem najwybitniejszych polskich satyryków, a w roku 2000 był imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu.

Sławomir Burzyński to laureat wielu nagród m.in. legnickiego Satyrykonu (1990, 1991, 1994). Jego prace można było oglądać w Muzeum Karykatury: wystawa w roku 2008; 20 lat wSPAK – Jubileusz (wystawa zbiorowa) 1998; Panorama Karykatury Polski (wystawa zbiorowa), „Sławomir Burzyński – rysunki” 1998.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Toruniu, Sochaczewie, Lubiniu, Pabianicach, Łowiczu, w stołecznej galerii BIELANY. Brał udział w zbiorowych wystawach rysunku we Włoszech, Belgii, Niemczech, Słowacji, Rosji, USA.

A A A
28.07.2014
godz.11:16
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt