przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262200 odwiedzin
Dworzec niczyj

Od dłuższego czasu próbujemy ustalić, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie terenu, na którym znajduje się dworzec PKS przy ul. Sienkiewicza. Okazuje się jednak, że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za jego stan. 

Nieaktualne rozkłady jazdy lub ich całkowity brak, obdrapane i zaśmiecone przystanki, brak jakichkolwiek udogodnień dla pasażerów, takich jak: pomieszczenia dworcowe, kasy biletowe, toalety. Oto obraz dworca PKS w Sochaczewie, chociaż słowo dworzec jest tu użyte mocno na wyrost. Niezadowolenie podróżnych jest zrozumiałe. Zaczęli je zauważać również przewoźnicy.

Szerokim łukiem po krajowej 50

Wszystko to sprawia, że wiele autobusów dalekobieżnych, przejeżdżających przez obwodnicę Sochaczewa, nie skręca na dworzec przy ul. Sienkiewicza. Oto kilka przykładów zlikwidowanych połączeń. „Radomiak” – linia Radom-Bydgoszcz – przez 40 lat autobus przejeżdżał przez Sochaczew, od kilku miesięcy już się nie zatrzymuje. Pensjonariusze sanatorium w Ciechocinku nie mają obecnie bezpośredniego dojazdu do uzdrowiska.

Połączenie Puławy-Szczecin – autobus woził wczasowiczów do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Obecnie, aby skorzystać z połączenia, trzeba dojechać na Dworzec Zachodni w Warszawie. „Polonus” – jeździł na trasie Warszawa-Ustka. W Sochaczewie wsiadali do niego pasażerowie chcący dojechać do Ustki, Darłowa, Rowów. Teraz mieszkańcy Sochaczewa muszą jechać z przesiadką w Warszawie lub Płocku.

Nasze interwencje u przewoźników niewiele dają. Jeżeli w ogóle otrzymujemy od nich odpowiedzi w sprawie likwidowanych połączeń, to tłumaczą się nieopłacalnością zatrzymywania autobusów w Sochaczewie.

Osobowy transport samochodowy podlega starostwu powiatowemu. Po likwidacji sochaczewskiego PKS, został on wchłonięty przez prywatną spółkę PKS Grodzisk Mazowiecki, która obecnie realizuje ok. 80 proc. połączeń z terenu miasta. Oprócz niego, tylko trzej inni przewoźnicy (w tym jeden zatrzymujący się wyłącznie na placu Kościuszki) uwzględniają Sochaczew w swoich rozkładach jazdy.

Powstaje więc pytanie, kto tak naprawdę odpowiada za utrzymanie dworca przy ulicy Sienkiewicza. Stan faktyczny wygląda tak, że to przewoźnik (PKS Grodzisk Mazowiecki) w rzeczywistości wywiesza rozkłady jazdy na przystankach. Kierowcy autobusów tej firmy posiadają klucze do budynku dworca, który służy im jako pomieszczenie gospodarcze.

Więcej na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
25.07.2014
godz.08:24
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt