przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240020 odwiedzin
Budowa Retail Parku rozpoczęta

 

Po kilku nieudanych podejściach i wielu zapowiedziach, na rogatkach Sochaczewa, tuż przy wjeździe do miasta, pojawiły się pierwsze maszyny i baraki dla robotników. To kolejny już inwestor, angielska firma McKinlay Development rozpoczęła budowę dużego centrum handlowego. Powołano do życia spółkę Retail Park Sochaczew, która na 5 hektarach odkupionych od mieszkańca Wójtówki zamierza postawić handlowo-usługową galerię o powierzchni 20 000 m kw.

Co prawda na razie, jak poinformował nas dyrektor wydziału architektury i budownictwa w starostwie sochaczewskim Jarosław Sobotta, firma otrzymała pozwolenie na budowę jedynie niewielkiego fragmentu pierwotnych zamierzeń. Na budynek handlowy wraz z infrastrukturą, czyli parkingiem, drogami dojazdowymi i obiektami małej architektury.

Jest możliwe, że firma będzie realizować inwestycję etapami. Zwłaszcza że - jak twierdzi Aneta Ćwiklińska z Urzędu Gminy Sochaczew - wymagany w takim przypadku „Raport oddziaływania na środowisko” nie został jeszcze zatwierdzony. Jak jest naprawdę, dowiemy się dopiero za trzy tygodnie, bo wtedy przedstawiciele Retail Park Sochaczew zamierzają zorganizować konferencję prasową. Już dziś możemy przeczytać na stronie internetowej firmy, iż powstający w Wójtówce obiekt będzie marketem budowlano-ogrodniczym niemieckiej sieci OBI.

Z informacji zawartych w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko oraz z umieszczonego tam planu zabudowy wynika, że planowany obiekt miałby być znacznie większy. Według tych danych, przy zakręcie obwodnicy miałoby powstać, połączonych w jedną całość architektoniczną, kilkanaście obiektów handlowych o całkowitej powierzchni 18 500 m kw. Otaczać one będą w kształcie litery „C” parking dla blisko 600 pojazdów o powierzchni 12 tys. m kw.

W centrum handlowym planowane są: hipermarket ogrodniczo-budowlany, dziś wiemy, że chodzi o OBI, oraz supermarket wielobranżowy sieci TESCO. Pozostałą przestrzeń zajmą mniejsze (300-600 m kw.) sklepy o różnorodnym asortymencie, a także punkty usługowe: fryzjer, kosmetyczka czy gabinety lekarskie. Także kawiarnia lub bar, a nawet kino, do czego skłania inwestorów wójt gminy Mirosław Orliński, który widziałby wokół urzędu gminy drugie centrum Sochaczewa. Nie tylko handlowo-usługowe, ale również kulturalne. Mamy tam już przecież hipermarket Carrefour, zaś pomiędzy nim a budynkiem gminy inna firma planuje budowę kilku obiektów handlowych znanych światowych sieci.

Całość ma spoić duże dwupasmowe rondo w miejscu skrzyżowania ul. Warszawskiej z obwodnicą, z którego zjechać będzie można na parkingi otaczających je obiektów handlowych oraz teren urzędu gminy. Dodatkowo atrakcyjność tej części miasta podnosi bliskość stadionu, jego obiektów sportowych oraz pływalni „Orka”.

A wracając do powstającego właśnie Retail Parku, cechą ich jest właśnie duży, jak na planie, parking otoczony wianuszkiem sklepów lub marketów, z osobnymi wejściami do każdego z nich. Retail Parki cechuje lokalizacja na obrzeżach mniejszych miast, ale w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Przede wszystkim jednak dobór znakomitych najemców i przewidywana liczebność rynku docelowego na poziomie większych miejskich ośrodków.

Wniosek z tego taki, że angielska firma developerska, po badaniu naszego sochaczewskiego rynku, musiała wysnuć optymistyczne wnioski co do wzrostu w kolejnych latach liczby lokalnych klientów i ich siły nabywczej. Wzięła też pod uwagę klientów przejezdnych. Inwestycja powstaje wszak przy jednej z najbardziej uczęszczanych tras w Polsce. Jej zakończenie przewidywane jest na 2013 rok.

Sławomir Burzyński 

A A A
15.11.2011
godz.18:08
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt