przejdź do Sochaczew.pl
206311 odwiedzin
Sochaczewski Budżet Obywatelski - wnioski tylko do piątku

Siedem siłowni zewnętrznych już oddanych do użytku, kino plenerowe rusza 10 lipca projekcją filmu „Nietykalni”, a przy chodakowskim Zespole Szkół właśnie rozpoczęła się budowa dwóch boisk. Tak w skrócie wygląda realizacja zwycięskich projektów z I edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Przed nami II edycja i jeszcze większa pula pieniędzy do podziału – aż 1,1 mln zł. 27 czerwca mija termin składania wniosków!

 

Nic tak nie zachęca do działania, jak widok efektów własnej pracy,  a dzieci z Chodakowa już od kilku dni obserwują, że obok szkoły budowane są tak oczekiwane boiska do „nogi”, koszykówki i siatkówki, obiekty na których będzie można rozgrywać zawody w biegach na czas, mecze, trenować jednocześnie kilka dyscyplin sportowych. Właśnie ten projekt wygrał w pierwszej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego i zeszłoroczne plany - na ich oczach - zmieniają się w rzeczywistość. Prace potrwają do końca wakacji.

 

Pomysłów przybywa

Po ubiegłorocznym spektakularnym sukcesie, apetyty mieszkańców Chodakowa rosną, stąd kolejny wniosek do SBO złożony przez dyrektora i Radę Rodziców Zespołu Szkół. Dyrektor Zbigniew Pakuła proponuje, by 1,1 mln zł przeznaczyć na remont budynku (wymiana sieci elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnej za 600 tys.), ułożenie nowych chodników wokół szkoły (350 tys.) oraz budowę ogrodzonego placu zabaw dla najmłodszych (150 tys.). 

Ale są też inne propozycje. Przemysław Turowski - ratownik WOPR, instruktor pływania i organizator spływów - zaproponował budowę przystani kajakowej w pobliżu starego mostu przy ul. Toruńskiej, wraz z niezbędną do aktywnego wypoczynku infrastrukturą, to jest m.in. placem zabaw i boiskiem do piłki plażowej. Na terenie miałoby powstać też pole namiotowe, wiata gastronomiczna, oświetlona ścieżka spacerowa, strzeżona plaża miejska. Autor wniosku podkreśla, że Sochaczew ma idealne warunki do rozwoju turystyki kajakowej, a obiekt mógłby służyć wszystkim mieszkańcom w sezonie letnim (pikniki na świeżym powietrzu). Przyciągałby kajakarzy z różnych rejonów kraju, jeśli mieliby zapewnione ogrodzone miejsce do spania, do rozpalenia ogniska, toaletę na miejscu.  Zdaniem P. Turowskiego miasto może zarabiać na wynajmowanych punktach gastronomicznych, wypożyczaniu terenu na imprezy plenerowe. Koszt inwestycji, w jej podstawowym kształcie obejmującym budowę przystani, pola namiotowego i obiektów gastronomicznych, autor szacuje na 500 tysięcy złotych.

 

Co zgłosić wniosek

Wniosek do Budżetu Obywatelskiego może napisać każdy, kto mieszka w Sochaczewie i w 2014 roku kończy 16 lat. Należy pamiętać, by projekt mieścił się w kompetencjach samorządu miasta, zadanie udało się zrealizować w jednym roku i na miejskim terenie (lub w miejskim obiekcie), a koszt jego realizacji nie przekraczał 1,1 mln zł. Na portalach społecznościowych lokalne stowarzyszenia dyskutują o pomysłach, które chciałyby poddać pod głosowanie, a jest to m.in. budowa parku linowego, plaży miejskiej, ścieżek rowerowych, remonty parków, montaż dodatkowych kamer monitoringu.

 

Najważniejsze daty w II edycji

• do 27 czerwca  - składanie przez mieszkańców propozycji projektów do SBO na rok 2015. Wniosek może złożyć każdy – osoba prywatna, wspólnota, spółdzielnia, stowarzyszenie, klub sportowy itd. Formularz wniosku dostępny jest Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (1 Maja 16, parter), w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach oraz na pływalni ORKA. Można go także pobrać za strony www.sochaczew.pl, wypełnić, podpisać i skan przesłać na adres: budzet2014@sochaczew.pl

• od 1 lipca do 3 września - weryfikacja propozycji mieszkańców i ustalenie przez Zespół Opiniujący ostatecznej listy projektów do głosowania

• od 29 września do 15 października - głosowanie nad propozycjami

• do 30 października - ogłoszenie wyników konsultacji

• do 15 listopada - wpisanie zwycięskich przedsięwzięć do projektu budżetu miasta na rok 2015

 

Po więcej ciekawych informacji z terenu miasta i powiatu zapraszamy na ziemia-sochaczewska.pl.


 

A A A
23.06.2014
godz.14:24
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość