przejdź do Sochaczew.pl
216105 odwiedzin
Komisarz w województwie?

W ubiegły wtorek komornik zajął konta województwa mazowieckiego. Pojawiły się  głosy, że to krok w kierunku ustanowienia dla Mazowsza komisarza. Próbowaliśmy ustalić, co dalej z naszym województwem.

Według Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie poziom zadłużenia  Mazowsza w 2013 r. wyniósł ponad 73 proc. Łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. dochodów. Jeżeli pułap ten zostanie przekroczony, każde miasto, gmina i województwo zagrożone są wprowadzeniem w nim zarządu komisarycznego (...).

Figurant?

Trudno nie zapytać,  jaki interes ma ministerstwo w tym, by sparaliżować nasze województwo. Coraz głośniej mówi  się, że tak agresywne działania to sprawa polityczna.

- Biorąc pod uwagę, ile trwają procedury, komisarz mógłby zostać powołany najprawdopodobniej w czerwcu lub po wakacyjnej przerwie, we wrześniu. Powołuje go premier, więc na 90 proc. byłaby to osoba związana z Platformą Obywatelską - mówi Mirosław Adam Orliński. - Niezależnie od powiązań politycznych, zastanawia mnie, czy mógłby on zrobić cokolwiek dla województwa. Budżet jest uchwalony, za pasem kolejne wybory - trudno nie oprzeć się wrażeniu, że faktycznie komisarz byłby figurantem.

Na razie władze województwa odwołały się od decyzji o zajęciu kont przez komornika do dyrektora Izby Skarbowej. Jeżeli wyda on niekorzystne dla nich postanowienie, pozostaje kolejne odwołanie, tym razem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co dalej?

- Szczerze mówiąc nie wiem, jak może zakończyć się ta sprawa. Takiego precedensu jeszcze nie było w naszym kraju. Zajmuje się nią sztab specjalistów, w skład którego wchodzą specjaliści z  zakresu prawa administracyjnego. Sejmik województwa spotyka się, nie jak zwykle raz w miesiącu, a co dwa tygodnie - mówi radny Orliński.  - Cały czas czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Agnieszka Poryszewska 

Pełen tekst w najnowszej "Ziemi".

A A A
15.04.2014
godz.10:07
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość