przejdź do Sochaczew.pl
206316 odwiedzin
Rap dla niezłomnych

Mocne słowa padały ze sceny boryszewskiego MOK w piątkowy wieczór. Do mikrofonu wrzucał je krakowski raper Tadek Firma. Towarzyszyła mu Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia. Muzyka była niepokojąca i mroczna jak powojenne czasy dla wszystkich, którzy nie zgadzali się z porządkiem wprowadzanym w ówczesnej Polsce.

Tadek zaśpiewał o ludziach, którzy w bohaterski sposób oddali swoje życie za niepodległą ojczyznę. Byli nimi między innymi: rotmistrz Witold Pilecki, generał August Emil „Nil” Fieldorf oraz Danuta „Inka” Siedzikówna.

Między utworami padały ostre słowa skierowane do elit rządzących. Gorzkie refleksje i niewygodna prawda powinna trafić do serc i głów po to, żeby po raz kolejny Polska nie biła się o wolność innych, nie dbając o swoje żywotne interesy. Słowa te w obecnej sytuacji geopolitycznej mają swoje znaczenie.

Spotkanie było również lekcją historii o żołnierzach niezłomnych i ich losach. Koncert, który był głównym daniem imprezy związanej z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyła owacja na stojąco licznie zebranej publiczności.

Przed nim patriotyczne hip-hopowe utwory zaśpiewał JIMB (Ja i Moi Bracia). Orzeł, Kosmita i Lodo wykonali „Bzurę 1939”, „Glorię Victis” oraz „Polskę Walczącą”. Po ich występie poseł Maciej Małecki oraz burmistrz Piotr Osiecki wręczyli nagrody laureatom Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Pierwszą nagrodę, którą jest wyjazd do Europarlamentu w Brukseli zdobyła Anna Rokicka.

Czy ich ofiara nie pójdzie na marne?

Ile tych bezimiennych, w lasach pogrzebanych?

Ile tych rozstrzelanych, nawet bez sprawdzenia danych?

Ile łez musiała wylać niejedna matka biedna?

Gaśnie "Ogień" na Podhalu, ginie Polska niepodległa

Agenci, kolaboranci - tak tu jest już od stuleci

Ja nie dam się zbałamucić i tak wychowam swoje dzieci

Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci!

 (et)

A A A
17.03.2014
godz.12:57
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość