przejdź do Sochaczew.pl
214266 odwiedzin
W Tułowicach powstaje dom kultury

W ostatni etap weszły prace nad budynkiem domu kultury w Tułowicach w gminie Brochów. Inwestycja prowadzona na przestrzeni ostatnich 4 lat nabiera ostatecznego kształtu. Budynek wymaga już tylko ostatnich szlifów.

Dom kultury w Tułowicach jest ważną częścią zakrojonego na szeroką skalę planu uatrakcyjnienia Tułowic pod kątem turystyki. W pierwszym etapie udało się pozyskać inwestora dla miejscowego ośrodka PTTK. Efekty tego posunięcia możemy obserwować od kilku lat. We wspomnianym ośrodku odbywa się wiele imprez kulturalnych. Nieustannie wzrasta jakość oferowanych tam usług.

Wespół z muzeum

Nie bez znaczenia dla inwestycji jest połączenie Tułowic szlakiem kolejki z mieszczącym się w Sochaczewie Muzeum Kolei Wąskotorowej. To osoby decydujące się na przejażdżkę zabytkowym muzealnym składem stanowić będą główne źródło napływu turystów do Tułowic, a stylizowany na stację kolejową budynek zapewni odpowiednie przywitanie w malowniczej miejscowości.

- Planujemy ścisłą współpracę z sochaczewskim muzeum, która polegać miałaby na przykład na wypożyczaniu muzealnych zbiorów do Tułowic – powiedział nam Andrzej Fijołek, wójt gminy Brochów. - Trwają rozmowy ze stroną sochaczewską odnośnie uporządkowania torów przebiegających przy domu kultury. Oczyszczenie trakcji, czy wykarczowanie chaszczy bardzo uatrakcyjniłoby ten teren. Ze swojej strony gmina przygotowuje wybrukowane połączenie wybudowanego już przy obiekcie parkingu z przebiegającym niedaleko odcinkiem drogi wojewódzkiej.

- Z uwagi na stan połączenia, wstrzymujemy trochę oddanie samego obiektu. Niegrzecznie byłoby zmuszać zwiedzających Tułowice ludzi do taplania się w błocie – żartuje wójt Fijołek. - Następnym etapem poprawienia standardu ruchu pieszego w miejscowości będzie wybudowanie chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej. Poprawi to również znacząco bezpieczeństwo – dodaje.

Wysoki standard

Pierwszym co rzuca się w oczy oglądając nowy obiekt, jest wysoki standard wykończenia. Całość utrzymana jest w konwencji dawnej stacji kolejowej, która zresztą, co prawda w innym kształcie, mieściła się kiedyś w tym miejscu. Budynek można podzielić na dwie części. Jedną stanowi duża sala przypominająca dawną dworcową poczekalnię, w której istnieje możliwość zorganizowania zarówno ekspozycji, jak i imprezy okolicznościowej. (...)

Część większego planu

Jak już wspomnieliśmy, dom kultury w Tułowicach ma za zadanie, nie tylko zapewnić mieszkańcom tej miejscowości miejsce spotkań, zajęć organizowanych dla dzieci, czy imprez okolicznościowych. Jego zadaniem będzie również zintegrowanie ruchu turystycznego. Wdrażana od lat koncepcja zakłada połączenie proponowanych przez Tułowice atrakcji w kompleksową ofertę. Turyści, którzy przyjadą zabytkową kolejką, będą mogli przejść utwardzonym szlakiem do ośrodka PTTK. W niedużej odległości, w korycie płynącej przez Tułowice Łasicy, powstać ma dziesięciohektarowy zalew z przewidzianym kąpieliskiem. 

Pełen tekst w 51 numerze "Ziemi".

Sebastian Stępień

A A A
24.12.2013
godz.11:44
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość