przejdź do Sochaczew.pl
214267 odwiedzin
Całe miasto kolędowało w ŚDS

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki mogliśmy usłyszeć 12 grudnia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sochaczewie. Doroczna impreza „Kolędujmy wszyscy wraz” została połączona z obchodami piętnastolecia działalności placówki.

 

Wspólne śpiewanie kolęd w sochaczewskim ŚDS, które wprowadza nas w świąteczny klimat, jest już tradycją. W tym roku, oprócz podopiecznych placówki, którzy swoim występem rozpoczęli czwartkowe spotkanie, kolędowali między innymi: włodarze miasta, radni, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,  wolontariusze działający w MOPS, członkowie Stowarzyszenia „Z sercem do wszystkich”, oraz maluchy ze Żłobka Miejskiego. Tego dnia usłyszeliśmy kilkanaście najpiękniejszych  kolęd –„Gdy śliczna panna”, „W żłobie leży”, „Cicha noc” czy „Przybieżeli do Betlejem”.

Po występie każda grupa otrzymała świąteczny upominek, wykonany przez uczestników terapii zajęciowej. Krótką prelekcję na temat kolędowania wygłosił ks. Andrzej Kita. Mogliśmy dowiedzieć się, iż według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopie. Najstarszą zaś kolędą jest „Zdrów bądź królu anielski”, a najsłynniejszą kolędą po raz pierwszy wykonaną 24 grudnia 1818 r., znaną na całym świecie i przełożoną na niemal trzysta języków, jest „Cicha noc”.

- Dzisiejsze spotkanie ma szczególny charakter. Łączy się z pięknym jubileuszem tego miejsca. Nieprzypadkowo mającego w nazwie dom. Moim zdaniem spełnia on wszelkie warunki i kryteria, które prawdziwy dom rodzinny powinien posiadać. Przede wszystkim jest w nim atmosfera miłości, życzliwości i wsparcia nie tylko od święta, lecz, na co dzień. Wydaje mi się, że najpiękniejszym podsumowaniem piętnastolecia działalności placówki jest dzisiejsze spotkanie, wspólne kolędowanie, gdzie głównymi bohaterami na początku są zawsze domownicy, którzy zachęcają nas do tego, abyśmy poczuli się tu jak w rodzinnym domu – mówił burmistrz Piotr Osiecki.

Joanna Majewska, która od 2008 roku jest dyrektorem ŚDS, pokrótce przybliżyła historię placówki powstałej w 1998 r. We wcześniejszych latach placówką zarządzała Zofia Berent (obecnie dyrektor MOPS w Sochaczewie) oraz Marek Książek (aktualnie wiceburmistrz Miasta i Gminy Błonie). ŚDS jest placówką wsparcia dziennego dla osób przewlekle chorych psychicznie i osób upośledzonych umysłowo. W tym roku ze wsparcia domu skorzystało 56 osób z terenu miasta i gmin. Zajęcia w ŚDS obejmują: terapię zajęciową, terapię ruchową, poradnictwo psychologiczne i socjalne, pomoc w załatwieniu spraw osobistych. Integralną częścią zajęć są spacery edukacyjne, wyjazdy integracyjne i wycieczki krajoznawcze. Czwartkowemu spotkaniu towarzyszyła także wystawa prac wykonanych przez podopiecznych ŚDS. 

Katarzyna Łażewska 

A A A
20.12.2013
godz.13:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość