przejdź do Sochaczew.pl
215158 odwiedzin
Z GPS-em do stajenki

W poprzednim tygodniu, jak zawsze o tej porze roku, Państwowa Szkoła Muzycznej I i II st. im F. Chopina w Sochaczewie rozbrzmiewała śpiewem, muzyką i prawdziwie aktorskimi jasełkami. Tłumy widzów, które ją tego dnia odwiedziły, na pewno nie żałowały.

Wszystkich zebranych na widowni powitała orkiestra kameralna szkoły średniej pod batutą Daniela Zielińskiego pięknym i nastrojowym wykonaniem bożonarodzeniowych utworów „The First Noel” oraz „Sleighride”. Przybyłych serdecznie powitała też dyrektor szkoły Joanna Niewiadomska-Kocik.

- Koncert ten - jak mówiła pani dyrektor - zajmuje szczególne miejsce w naszej działalności artystycznej. Jest on bowiem czasem spotkania nie tylko z tymi, którzy na co dzień przebywają w szkole, a więc z uczniami i rodzicami, ale także z ich rodzinami, naszymi przyjaciółmi i sympatykami, darzącymi nas dobrym słowem i wsparciem. Ten koncert jest również okazją do refleksji nad mijającym rokiem, ale także czasem, kiedy nawiązują się albo umacniają międzyludzkie więzi. Bo pośród świątecznej atmosfery, na którą składają się m.in. wystrój, choinka, powstające w naszych kuchniach smakołyki, to właśnie magia wspólnych spotkań jest najważniejsza.

Świąteczne życzenia, pełne miłych i serdecznych słów obfitujących w  wiele  wzruszeń, złożyli wszystkim również gospodarz miasta Piotr Osiecki, przewodnicząca rady powiatu Halina Pędziejewska, oraz ks. proboszcz Piotr Żądło.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować zebranej tu rodzinie szkoły muzycznej  - mówił burmistrz. - Szczególnie za ten rok, za współpracę, za to, że robicie państwo wszystko, aby mieszkańcy ziemi sochaczewskiej byli dumni ze swojej małej ojczyzny. Z tego, że mieszkają tu tak utalentowani młodzi ludzie i są profesorowie, którzy poświęcają im mnóstwo czasu, kształtując piękne charaktery i talenty.

Orkiestrze kameralnej towarzyszył jak zawsze chór I i II stopnia pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej oraz jasełka, które młodzi aktorzy rozpoczęli słowami: - Pan Jezus zstąpił już do nas na ziemię, chcemy więc uczcić go przedstawieniem. I jako dawny obyczaj każe, jasełka chcemy nieść jemu w darze. Dziś w świecie modne są udziwnienia, lecz my normalni, nic się nie zmienia. Będzie więc Herod i aniołowie, diabły, pasterze i trzej królowie. Lecz byście się nie zanudzili, realia żeśmy uwspółcześnili. Co z tego wyszło, wnet zobaczycie. Wierzę, że do końca tu wysiedzicie.

I rzeczywiście nie były to zupełnie tradycyjne jasełka, do czego zresztą muzycy już nas przyzwyczaili. Poza wspaniałymi strojami, doskonałą grą aktorską, pełno było „wycieczek” do czasów teraźniejszych. Pasterze opowiadali o swojej ciężkiej pracy, ale za to mogli wykonywać ją bez ukończenia studiów. Żyd Icek bezbłędnie doprowadził trzech władców do stajenki dzięki GPS-owi, a brawurowo zagrany maleńki aniołek nawrócił na dobrą drogę diabełka Jaśka Rokitę. Toteż śmiechu było co niemiara. Wszystko  oczywiście zakończyło się dobrze, zwieńczone wspólnym śpiewaniem kolęd z towarzyszeniem chórów i orkiestry kameralnej. Dodajmy, że nie obyło się bez owacji na stojąco i bisów.

Trzeba również przypomnieć, że dwa dni wcześniej na tej samej scenie odbył się podobny koncert bożonarodzeniowy, tyle że w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły, przyjęty równie entuzjastycznie.

Poza tym, tradycyjnie już, podczas obu koncertów uczniowie szkoły aktywnie kwestowali wśród zaproszonych gości na organizowaną przez tygodnik „Ziemia Sochaczewska” akcję „Paczka do paczki”, czyli na paczki dla dzieci z niezamożnych rodzin. Za ten gest w imieniu dzieci i redakcji serdecznie dziękujemy.

Małgorzata Pałuba 

A A A
17.12.2013
godz.08:10
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość