przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240441 odwiedzin
Nowy żłobek czeka na dzieciaki

W styczniu otwarty zostanie nowy Integracyjny Żłobek Miejski w Sochaczewie. Placówka wybudowana przy ul. Hanki Sawickiej została „odebrana” od wykonawcy, pozytywne opinie wydały straż pożarna i sanepid. Żłobek czeka już tylko na wydanie pozwolenia na użytkowanie.

Od kilku lat Sochaczew, jak i większość miast w Polsce, boryka się z problemem zbyt małej liczby miejsc w żłobkach. Burmistrz Osiecki za sprawę priorytetową uznał budowę nowej placówki. Przypomnijmy, że od ponad 30 lat żłobek  mieści się w kilku zaadaptowanych na jego potrzeby mieszkaniach w bloku spółdzielczym przy al. 600-lecia. Braki lokalowe powodują, że w placówce przebywać może niespełna 40 maluchów. Tymczasem kolejka oczekujących sięga ponad stu nazwisk.

Ratusz uznał, że nowy żłobek będzie miał charakter integracyjny. By mógł opiekować się również dziećmi niepełnosprawnymi, w projekcie uwzględniono odpowiednie pomieszczenia terapeutyczne. Nowy budynek przeznaczony jest dla trzech grup wiekowych dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia, dla których przygotowano 5 komfortowych sal.  

Miasto na realizację inwestycji pozyskało dofinansowanie z rządowego programu „Maluch”. Przedsięwzięcie warte ok. 2,7 mln zł sfinansowano w 75 proc. ze środków zewnętrznych. Przetarg na budowę wygrało konsorcjum Unibud i Danbud. Ekipy weszły na plac budowy na początku lipca ubiegłego roku. Warto dodać, że ta sama firma buduje w Sochaczewie salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 4.

Oprócz 5 sal dydaktycznych z toaletami, na placówkę składa się: szatnia, magazyny, toaleta dla dzieci dostępna bezpośrednio z placu zabaw, zespół pomieszczeń kuchennych do przygotowywania i wydawania posiłków dla 180 dzieci przebywających w żłobku i w sąsiadującym z nim Miejskim Przedszkolu nr 1 oraz zespół pomieszczeń gospodarczych. Cały obiekt ma aż  879 mkw. powierzchni użytkowej.

W ostatnich dniach listopada żłobek został odebrany od wykonawcy. Placówka jest już po odbiorach sanepidu i straży pożarnej.

 - Czekamy na decyzję o pozwoleniu na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Warto podkreślić, że wszystkie kontrole przebiegały bez uwag i zastrzeżeń - powiedziała nam naczelnik wydziału inwestycji i modernizacji UM Urszula Cielniak.

Obecnie trwa wyposażanie placówki. Dostarczono już część zamówionych sprzętów. Te o większych gabarytach - jak np. znajdujące się w kuchni, były elementem głównego przetargu  na budowę żłobka.

- Drobne wyposażenie zakupiliśmy w ramach procedur o zamówieniach publicznych. Przetargi na meble, sprzęt komputerowy, wyposażenie kuchni czy zabawki skonstruowaliśmy tak, by pozyskać wyspecjalizowanych dostawców - mówi Urszula Cielniak.

Podkreśla jednocześnie, że tak sprawna praca nie byłaby możliwa bez zaangażowania dyrektor placówki Ewy Lembke. Przez cały okres trwania inwestycji uczestniczyła w jej realizacji i na bieżąco zgłaszała uwagi. (...)

Już w styczniu placówka zacznie funkcjonować w nowej siedzibie. Jeszcze w tym roku montowane będzie ogrodzenie budynku. Jest to dodatkowy „bonus” do inwestycji. Ogrodzenie nie było bowiem uwzględnione w projekcie. Na jego budowę zdecydowano się ze względów bezpieczeństwa. 

Pełen tekst w 49 numerze "Ziemi". 

Agnieszka Poryszewska 

A A A
09.12.2013
godz.08:35
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt