przejdź do Sochaczew.pl
207413 odwiedzin
Niemoc powiatu wobec dróg

Piątkowa sesja rady powiatu tak naprawdę rozpoczęła się od pierwszej uchwały, zmieniającej niektóre założenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sochaczewskiego na lata 2013 - 2021. I tu rozpoczęły się też pierwsze pojedynki słowne.

Dowiedzieliśmy się o przeniesieniu na dalsze lata nakładów finansowych, jakie przeznaczyć ma starostwo na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji, której rozpoczęcie ciągle się oddala. 300 tys. zł. przełożono z kończącego się roku 2013 na rok 2015 do wysokości 700 tys. zł. Limit na 2014 nie uległ zmianie i wynosi 300 tys. zł.

Zdjęte zostały z wykazu przedsięwzięć WPF plany przebudowy dróg powiatowych Sochaczew - Dębówka - Zielonka oraz Strugi - Gradów ze względu na trudności związane z pozyskaniem środków na te przedsięwzięcia. W kontekście tych decyzji właśnie ten temat wywołał największe zainteresowanie radnych. Na dodatek założono też zmiany w nakładach i przesunięto przebudowę drogi powiatowej Iłów - Budy Iłowskie - Młodzieszyn na dalsze lata.

- Pamiętam, że gdy rozpoczynaliśmy tę kadencję Rady Powiatu - przypominał radny Dariusz Dobrowolski - ta droga miała duże znaczenie inwestycyjne. Obiecywaliśmy wtedy mieszkańcom, że prędko ją zrobimy. Potem, dwa lata temu, na sesji byli mieszkańcy i znów padały obietnice. Mam pytanie, panie starosto: Czy jedynym pomysłem na realizację tego typu drogowych inwestycji jest przekładanie, przesuwanie ich na następne lata a nawet kadencje? Bo przecież my w tej kadencji nic w tym kierunku nie zrobiliśmy. Zaś o powiatowych drogach już krążą anegdoty, że jak się wjeżdża do naszego powiatu, to co spotykamy? Znaki ograniczenia prędkości do 30 km/godz., a potem tabliczki: „Uwaga przełomy”, „Uwaga ubytki w nawierzchni”. To jest znak rozpoznawczy naszych dróg powiatowych. I mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o ulicę Staszica. Kiedy pan, panie starosto, zamierza rozpocząć remont tej drogi?

Odpowiedział starosta Tadeusz Koryś: - Łatwo się mówi, że wszystkie drogi powinniśmy zrobić, wyznaczyć strategię… ale przecież mamy ściśle określony budżet i w tym zakresie możemy się tylko poruszać. Nie zaś zamierzać się na coś, na co nas nie stać. Jeśli zaś chodzi o drogę Młodzieszyn - Iłów, chcemy w nowym roku budżetowym ubiegać się o środki unijne na tę inwestycję. Natomiast w przypadku ul. Staszica temat jest otwarty, jeżeli domówimy się z partnerem, czyli władzami miasta.

Radny Dobrowolski zapytał jeszcze o umowę intencyjną, jaka została podpisana w sprawie ul. Staszica między obydwoma samorządami.

- Mówimy o porozumieniu intencyjnym, bodajże z maja 2012 - mówił starosta Koryś - jednak nawet pierwszy etap wówczas nie został zrealizowany, więc trudno mówić, że jest ono nadal aktualne.

- Nasza kadencja już się kończy – usłyszeliśmy jeszcze od radnego Dobrowolskiego – i z przykrością muszą stwierdzić, że nie wznieśliśmy się ponad polityczne podziały i w kwestii dróg nie pozostawimy po sobie nic.

Sławomir Burzyński 

A A A
09.12.2013
godz.15:15
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość