przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240898 odwiedzin
„Nasz Zamek” z nagrodą Marszałka

Jednym z dziesięciu laureatów XIV edycji nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego zostało Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”. 25 listopada, podczas uroczystej gali w warszawskim teatrze „Kamienica”, jego członkowie odebrali to prestiżowe wyróżnienie.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 60 kandydatur. Wybrano tych, którzy wykazali się największa dbałością o  zachowanie dziedzictwa narodowego, umacniających tożsamość kulturową Mazowsza, służąc jego rozwojowi i promocji. Nagrodzono: najstarszy zespół dziecięcy w Polsce - Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke,  Radomską Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Grandioso”, znawcę historii regionu prof. dr hab. Janusza Szczepańskiego, kurpiowskich  regionalistów Henryka Kuleszę i Zdzisława Frydrycha, Joannę Marię Augustowską, twórczynie pierwszego w Polsce ośrodka pomocy społecznej i kultury, Krzysztofa Chromińskiego z Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie, dziennikarza, twórcę m. in. utworu „Sen o Warszawie” Marka Gaszyńskiego, specjalistę z zakresu  historii Twierdzy Modlin dr Piotra Oleńczaka oraz oczywiście sochaczewski „Nasz Zamek”. Kolejnym lokalnym akcentem podczas tej samej gali  było uhonorowanie laureata konkursu Barwy Wolontariatu  Michała Walisiewicza z Zespołu Szkół im. Jarosław Iwaszkiewicza. Jego sylwetkę zaprezentujemy szerzej w oddzielnym materiale.  

Ostatni rok działalności stowarzyszenia można uznać za przełomowy. Przeprowadzono pierwszy etap rewitalizacji wzgórza zamkowego. Jego działalność, która trwa nieprzerwanie od 2006 r., związana jest z szeregiem inicjatyw na rzecz dziedzictwa historycznego Sochaczewa. „Nasz Zamek” zajmował się m. in.  grobowcem  mułły znajdującym  się przy ul. 15 Sierpnia, kamienicą przy ul. Farnej 13, uzupełnieniem i odtworzeniem pierzei rynkowych. Aktywność „Naszego Zamku” to również pięć sezonów wykopalisk archeologicznych na wzgórzu zamkowym, a ostatnio również w parku przy ul. Traugutta. Jego członkowie wzięli sobie za cel przybliżanie historii lokalnej poprzez publikacje i imprezy. Najpopularniejsza z nich to „Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Sami nazywają się zwyczajnymi ludźmi, którym leży na sercu dobro nie tylko zamku, ale i miasta.

Te wszystkie działania przesądziły o nominacji, a finalnie nagrodzeniu stowarzyszenia. Odbierając pamiątkowa statuetkę i dyplom prezes Łukasz Popowski dziękował za uznanie i zapewniał, że to jeszcze nie koniec przedsięwzięć i inicjatyw „Naszego Zamku”. Jak mówił, nie byłyby one możliwe, gdyby nie współpraca z władzami miasta, które są otwarte na dialog z sektorem NGO. Wsparcie samorządu jest bowiem niezbędne w realizacji projektów społecznych. To miasto złożyło wniosek dotyczący rewitalizacji wzgórza, czy sfinansowało badania archeologiczne.

Gala rozdania nagród utrzymana była w klimacie lat 20. i 30. Poprowadził ją Tomasz Kammel. O oprawę muzyczną zadbał Maciej Mizgalski i Mizgalski Band. Goście wysłuchali również występu Karoliny Nowakowskiej.

Agnieszka Poryszewska

 A A A
04.12.2013
godz.08:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt