przejdź do Sochaczew.pl
216106 odwiedzin
W nowej stacji więcej nerek

W październiku 2001 roku w naszym mieście pojawiła się pierwsza stacja dializ międzynarodowej firmy Fresenius Nephrocare. Dziś, po 12 latach, już niedługo przeniesie się ona do własnej obszerniejszej siedziby.

Początki były skromne, 6 stanowisk, czyli sztucznych nerek wraz ze specjalistycznymi fotelami i oprzyrządowaniem oraz 20 pacjentów. Obecnie w stacji mieści się 13 stanowisk oraz 70 pacjentów. Przyszedł więc moment, że pękająca w szwach stacja dializ zaczęła potrzebować większego lokum. Niestety, osób z niewydolnością nerek ciągle przybywa, a na dodatek znakomita opinia tej placówki przyciąga chorych nawet spoza naszego miasta i powiatu. Stało się jasne, że albo trzeba rozbudować obiekt wynajmowany od szpitala, lub zbudować własny.

Ostatecznie zarząd spółki zdecydował się na to drugie. A poniewaaż szpital posiadał niezagospodarowaną działkę o powierzchni 3 tys. mkw., znajdującą się za pawilonem psychiatrycznym, obok sklepu LUX, tak więc po przetargu kupiła ją firma Fresenius Nephrocare za 800 tys. zł brutto.

W czerwcu tego roku ruszyły roboty i, jak widzimy na zdjęciu, są już na ukończeniu. Jak zapewnia kierownik budowy, w grudniu, a więc za dwa tygodnie, budynek będzie gotów do technicznych odbiorów.

Nowa siedziba jest, podobnie jak poprzednia, parterowa, bo tego wymaga specyfikacja prowadzonej tu działalności. Jest jednak niemal dwukrotnie większa, o powierzchni 700 mkw. Pozwoli to na powiększenie głównej sali dializ, mogącej teraz pomieścić 10 - 12 stanowisk oraz wygospodarowanie drugiej na 5 stanowisk.

Zdecydowanie poprawi się komfort przebywających w stacji chorych. Obszerna i wygodna poczekalnia oraz szatnia, niewielkie patio dla  oczekujących, jak również do wypoczynku po zabiegu, a wszystko przestronne, wygodne i znakomicie wyposażone. Znajdą tam miejsce gabinety: lekarski i zabiegowy a także miejsce na poradnię nefrologiczną.

- Sztuczne nerki, które pracują obecnie w naszej stacji dializ - twierdzi jej szefowa doktor Dorota Śliwicka - są znakomitej jakości i na razie nie wymagają wymiany, zabrane więc zostaną do nowej siedziby. Pojawi się jednak kilka zupełnie nowych, ze względu na zwiększoną liczbę stanowisk.

W nowej przestronnej siedzibie będzie też cieplej, ze względu na lepsze rozwiązania termiczne. Opalana będzie gazem z miejskiego gazociągu. Budynek nowej stacji otacza spora działka, na której pojawią się wygodne podjazdy i  parking a także teren zieleni, by latem pacjenci mogli oczekiwać na dworze. Aby nie przerywać pracy stacji dializ, jeśli tylko zakończą się odbiory techniczne, jak zapewnia Dorota Śliwicka, przeprowadzka nastąpi z dnia na dzień. W niedzielę, kiedy nie ma dializ, przeniesiony zostanie cały sprzęt. Twierdzi, że będzie to możliwe.

Sławomir Burzyński

A A A
20.11.2013
godz.08:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość