przejdź do Sochaczew.pl
206313 odwiedzin
Marszałek nagrodził „Nasz Zamek”

Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie zostało laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za działalność w obszarze kultury. 11 listopada na wzgórzu zamkowym kręcono spot filmowy  z udziałem jego członków.   

W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał swoje nagrody po raz 14. W konkursie wzięły udział stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje społeczno–kulturalne i naukowe działające na terenie naszego województwa. Nagrody przyznawane są osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom, które mają szczególne zasługi w zakresie promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania oraz ochrony kultury.

- Nagrody to uhonorowanie pracy i talentu ludzi wybitnych, niepospolitych, którzy kreują dobrą rzeczywistość wokół siebie i działają na rzecz wspólnoty mazowieckiej - mówią organizatorzy.

Laureatem ostatniej edycji zostało Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”. W ten sposób doceniono jego wkład w rewitalizację wzgórza zamkowego i ruin Zamku Książąt Mazowieckich, a więc działania prowadzone niezmiennie od 2006 r.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Łukasza Popowskiego, historyka, wieloletniego badacza dziejów zamku. W pierwszej kolejności zainteresował obiektem dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego prof. Leszka Kajzera. Jednocześnie udało się zorganizować na zamku  pierwsze od lat 70. wykopaliska archeologiczne. Był to początek rzeczywistych działań na rzecz poprawy sytuacji zabytku. Ich namacalnym efektem jest zrewitalizowane dziś wzgórze. Jak zapewniał podczas uroczystego otwarcia obiektu marszałek województwa Adam Struzik, przedsięwzięcie to należy traktować jako pierwszy etap zmierzający do odbudowy zamku i pełnego zagospodarowania jego otoczenia.

- Bardzo cieszymy się nie tylko z otrzymanej nagrody, ale też z tego co usłyszeliśmy podczas otwarcia wzgórza. Nasze stowarzyszenie wykonało pewien plan minimum. Naszym podstawowym zadaniem było przecież uchronienie ruin przed całkowitym unicestwieniem - powiedział nam Łukasz Popowski. - Teraz stawiamy sobie kolejne cele, które dzięki słowom marszałka, wydają się bardziej realne, niż można by przypuszczać.

Nagroda zostanie wręczona członkom stowarzyszenia podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek 25 listopada w warszawskim teatrze „Kamienica”. Członkowie „Naszego Zamku” brali już udział na nagrywaniu specjalnego spotu filmowego, który przybliża ich dotychczasową działalność. Zdjęcia, które powstawały na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, kręcone były oczywiście na wzgórzu zamkowym.

Agnieszka Poryszewska

A A A
20.11.2013
godz.08:31
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość