przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262203 odwiedzin
Od inżyniera do samorządowca

Marek Fergiński prywatnie

 

Obecny wiceburmistrz z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem. Ukończył technikum w sochaczewskiej „osiemdziesiątce”, a później wydział: samochody i maszyny robocze na Politechnice Warszawskiej.  Jak opowiada, pracę pisał z układów napędowych samochodu dostawczego.  Wybór kierunku nie był jednak podyktowany zamiłowaniem do tego typu pojazdów, a chęcią wcześniejszego skończenia studiów. Powód? Budowa  domu.

- Chciałem skończyć kierunek nadwozia samochodowe, bo na nim studiowałem, ale że obrona pracy na tym kierunku zaplanowana była po wakacjach,  na wrzesień, październik, a „układy napędowe” na lipiec, przeniosłem się. Kiedy byłem na trzecim roku studiów, rodzice przepisali mi działkę i powiedzieli „no to się buduj”. Żeby to robić, musiałem mieć spokojną głowę, stąd decyzja o obronie pracy w lipcu.

Kiedy dom był w stanie surowym, obecny wiceburmistrz postanowił się ożenić. Zamiast podjąć pracę w FSO, na co wskazywał kierunek studiów, otworzył z teściem własny biznes. Produkowali maszyny stolarskie, małe taśmy produkcyjne. Marek Fergiński był w tym czasie członkiem znanego w Sochaczewie zespołu muzycznego BFC. Grał na różnych instrumentach, zależnie od potrzeb. Nauki pobierał w orkiestrze przyzakładowej Leona Zawodnego w Chemiteksie, a później, w czasie nauki w technikum,  u Piotra Czobody.

- Z teściem mieliśmy duże plany rozwoju firmy, rozbudowy zakładu, ale pewnego dnia żony tata zachorował. Przeszedł zawał serca i nasze plany spaliły na panewce.  Któregoś dnia dowiedziałem się, że w Urzędzie Gminy w Nowej Suchej potrzebują  kogoś z wyższym wykształceniem do zarządzania oświatą. I wtedy pomyślałem: „Czy ja mam do końca życia utkwić zakładzie?” Poszedłem na rozmowę do wójta Marcina Kubiaka. Szczerze mówiąc nie miałem żadnego przygotowania w dziedzinie oświaty. Wójt doradził, żebym skończył podyplomowo zarządzanie oświatą. Tak też zrobiłem.”

Bardzo szybko „konikiem” Marka Fergińskiego stały się finanse w oświacie. Podczas studiów uczestniczył w konferencjach dotyczących przygotowania algorytmu podziału subwencji oświatowej, później były reformy wynagrodzeń nauczycieli i kolejne zmiany finansowania oświaty. W ten sposób niepostrzeżenie, z inżyniera Marek Fergiński stał się samorządowcem. Po czterech latach pracy w gminie Nowa Sucha, w 1999 r., wraz z nieżyjącym już starostą Marcinem Kubiakiem, przeszedł do tworzącego się samorządu powiatowego. Najpierw na stanowisko inspektora oświaty, później dyrektora wydziału. Pod koniec kariery w starostwie stworzył Ekonomiczny Zespół zarządzający finansami powiatowej oświaty. Podobny model zastosował w samorządzie miejskim, kiedy po wygranych wyborach Piotra Osieckiego został wiceburmistrzem Sochaczewa. W jego gestii znalazły się sprawy oświaty, kultury, sportu, pomocy społecznej i promocji miasta.

Marek Fergiński mieszka w Karwowie, żona Beata jest st. specjalistą w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Starszy syn Paweł studiuje na Politechnice w Płocku, młodszy jest uczniem szóstej klasy w SP3. (sos)

 

 

A A A
13.02.2012
godz.12:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt