przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307499 odwiedzin
Akcja szczepień zakończona

400 szczepionek przeciw grypie rozeszło się w ciągu kilkunastu dni. Ratusz zakupił je dla sochaczewskich seniorów, którzy skwapliwie skorzystali z darmowej możliwości zaszczepienia.

Osoby starsze należą do grupy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zachorowania na grypę. Kilka lat temu powstał więc w Sochaczewie pomysł, aby ułatwić seniorom podjęcie decyzji o szczepieniu. Dzienny Dom Pomocy Społecznej wspólnie z Caritas i urzędem miasta zapoczątkowali akcję szczepień z częściową odpłatnością. Wtedy korzystało z nich 200-250 osób.

Od dwóch lat szczepionkę przeciw grypie w całości finansuje miasto. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy Sochaczewa, którzy ukończyli 60 lat. Jak przypomina Joanna Kamińska, naczelnik wydziału polityki społecznej i ochrony zdrowia UM, w ubiegłym roku zakupiono 300 szczepionek. Kiedy okazało się, że to za mało, dokupiono 50 kolejnych. W tym roku ponownie zwiększono ich pulę. Ratusz sfinansował 400 dawek, które rozeszły się w ciągu kilkunastu dni.

- Nie mieliśmy sygnałów, że zakupiona przez nas liczba dawek jest niewystarczająca, ale jeśli zapotrzebowanie się zwiększy, na przyszły rok zaplanujemy jeszcze większą pulę. W tej chwili jest to niemożliwe, gdyż najlepszą cenę za szczepionki można wynegocjować przed rozpoczęciem sezonu jesiennego – twierdzi Joanna Kamińska.

Seniorzy najwyraźniej docenili rolę szczepionki. Mimo że jej otrzymanie wymaga pewnej procedury, bo najpierw trzeba uzyskać receptę u lekarza rodzinnego, później dotrzeć z nią do apteki, a następnie jeszcze raz udać się do przychodni w celu zaszczepienia, akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

- Ze szczepionek przeciw grypie refundowanych przez miasto, ja i mąż korzystam od kilku lat. Jestem bardzo zadowolona, bo nie chorujemy. Kiedyś każdej zimy przechodziłam ciężkie zapalenie oskrzeli, co przy moim chorym sercu jest bardzo niebezpieczne. Teraz, nawet jeśli zdarzy się jakieś przeziębienie, to na nim się kończy – mówi nam pani Anna. – Na pewno ważnym atutem jest możliwość bezpłatnego skorzystania ze szczepionki. Ludzie starsi nie mają za dużo pieniędzy – dodaje. 

Więcej w najnowszym numerze.

Jolanta Sosnowska 

A A A
15.10.2013
godz.09:40
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt