przejdź do Sochaczew.pl
207453 odwiedzin
Przyszłość należy do kukurydzy

Takie hasło przyświecało jubileuszowym, XV już Dniom Kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego, w tym roku połączonym z Ogólnopolską Prezentacją Odmian Kukurydzy, które w niedzielę 6 października odbyły się w Skrzelewie, w gminie Teresin. Na imprezę przybyło kilka tysięcy odwiedzających.

Mimo że 2013 rok dla producentów kukurydzy nie jest sprzyjający – późna wiosna i duża ilość opadów zahamowały wegetację i spowodowały w wielu miejscach konieczność dosiewania ziarna - roślina ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem rolników, którzy widzą w niej źródło swoich dochodów. Już ponad milion hektarów ziemi uprawnej w Polsce jest zajętych pod produkcję kukurydzy. Pojawiają się nowe odmiany, ale i nowe zagrożenia, jak szkodniki czy wirusy. To wszystko powoduje, że wiedzy dla rolników uprawiających złote ziarno nigdy nie jest za dużo. Na skrzelewskie święto przyjeżdżają nawet z Zamościa czy Słubic. Zbiory z poletek doświadczalnych, prezentacja różnych odmian czy środków ochrony roślin, spotkania z ekspertami, miedzy innymi z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, możliwość zapoznania się z nowymi maszynami – to wszystko sprawia, że z imprezy na imprezę odwiedzających przybywa. W tym roku specjalną atrakcją był pokaz zwalczania szczególnie uciążliwego szkodnika kukurydzy – omacnicy prosowianki – za pomocą wiatrakowca.

Jednak nie tylko pogłębianiem wiedzy zajmowali się odwiedzający Dni Kukurydzy. Jak zawsze zadbano o część rekreacyjną – stoiska z miodami i pieczywem, wikliną i roślinami ozdobnymi, punkty gastronomiczne i przede wszystkim o rozrywkę, którą zapewnił niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność zespół ludowy „Ustronie” ze Skierniewic. Dopisała też, co ważne, pogoda. Chętni mogli zobaczyć wszystko z góry – do dyspozycji były bowiem motolotnie z doświadczonymi pilotami. Stąd powtarzane wielokrotnie określenie, że tegoroczne Dni Kukurydzy były odlotowe. Wręczono puchary i nagrody dla najlepszych wystawców, młodzież ze szkół rolniczych jak co roku zmierzyła się w konkursie wiedzy zawodowej, rozstrzygnięto plebiscyty publiczności, głosujący wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Ważnym elementem tegorocznej imprezy była loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na rehabilitację małej Zuzi Góralczyk. Sprzedano prawie 500 losów (a każdy wygrywał) – co świadczy zarówno o hojności odwiedzających imprezę jak i sponsorów nagród.

Tadeusz Szymańczak, przewodniczący komitetu organizacyjnego i gospodarz imprezy podkreślał, że jej organizacja to praca całego sztabu ludzi – widać to było szczególnie po ilości wręczonych zaangażowanym osobom i instytucjom jubileuszowych podziękowań. W tak trudnych dla rolnictwa czasach robimy rzeczy ważne i pożyteczne, zdobywamy wiedzę. Coraz więcej firm aktywnie współpracuje z nami, jednocześnie coraz więcej rolników chce korzystać z naszej wiedzy, a to dobry objaw. Mimo że w tym roku producenci kukurydzy nie odnotują znaczących zysków, to wierzę, że w kolejnych latach producentów tej cennej rośliny będzie przybywać – powiedział T. Szymańczak podsumowując XV Dni Kukurydzy.

IGOR

A A A
08.10.2013
godz.08:37
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość