przejdź do Sochaczew.pl
207451 odwiedzin
Pamięć – Wdzięczność – Nadzieja dla bohaterów września

Po raz dwunasty odbyły się Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą „Pamięć – Wdzięczność – Nadzieja”. W niedzielę 29 września udział w konkursie wzięło siedem chórów z województwa mazowieckiego i łódzkiego.

 

Rokroczne spotkania mają na celu uczczenie pamięci bohaterów walk nad Bzurą z września 1939 r. Niedzielny konkurs rozpoczął się od przedpołudniowych przesłuchań w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie. W eliminacjach wzięło udział siedem chórów z województwa mazowieckiego oraz łódzkiego, w tym rzecz jasna Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej pod batutą Ewy Szałapskiej oraz Chór Nauczycielski „Vivace”, pod dyrekcją Piotra Milczarka.

Kulminacyjnym punktem programu był koncert galowy, który dzięki gościnności proboszcza parafii św. Wawrzyńca, Piotra Żądło od kilku lat odbywa się w świątyni. Koncert poprowadziła Teresa Mazippus, inaugurując go wzruszającym wierszem Zbigniewa Herberta „Moja bezbronna Ojczyzna”.

W kościele poznaliśmy także wyniki konkursu. W skład jury weszli, podobnie jak w latach ubiegłych, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie: Krzysztof Kusiel-Moroz, Dariusz Zimnicki oraz Zbigniew Szablewski.

Nagrodę Starosty Powiatu Sochaczewskiego otrzymało Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej pod batutą Ewy Szałapskiej. Nagroda Burmistrza Miasta trafiła do Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu. Nagroda Wójta Gminy Sochaczew przypadła zaś Towarzystwu Śpiewaczemu im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

Ponadto wszystkie chóry za udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe drewniane statuetki, wykonane przez sochaczewskiego rzeźbiarza Jana Piątkowskiego. 

Podczas niedzielnego koncertu wokaliści-amatorzy zaprezentowali polskie pieśni wojskowe, patriotyczne i ludowe, które szczególnie brzmiały w murach świątyni. Mogliśmy zatem usłyszeć takie utwory jak: „Warszawskie dzieci”, „Kwiaty polskie”, „Chłopcy silni jak stal” czy „Marsz Mokotowa”.

Tradycją Wrześniowych Spotkań jest wykonanie finałowej pieśni przez wszystkie, połączone w jeden, zespoły. W tym roku dwieście pięćdziesiąt osób wykonało fragment z opery „Krakowiacy i Górale” Bogusławskiego. Finałowy koncert dostarczył wielbicielom pieśni chóralnej nie lada wzruszeń i emocji. Dlatego też nie zabrakło bisów i owacji na stojąco.

Przypomnijmy, iż od samego początku organizatorami imprezy są: Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie.

Katarzyna Łażewska 

A A A
04.10.2013
godz.12:50
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość