przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244605 odwiedzin
Harcerski Prezydent

Setki harcerzy, znamienici goście, a przede wszystkim hołd dla Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - tak podsumować można XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Tym razem to wyjątkowe święto odbyło się w Sochaczewie.

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i burmistrz Piotr Osiecki. Do Sochaczewa specjalnie z tej okazji  przyjechała wdowa po prezydencie Karolina Kaczorowska. Wśród gości znaleźli się także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, przedstawiciele władz oraz instytucji miejskich i powiatowych.

Harcerze przybyli do Sochaczewa już w piątek. Wieczorem Dni Chorągwi Mazowieckiej rozpoczęła wieczornica z udziałem prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej. Odbyła się ona w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie. Uroczystość przygotowana przez 18 Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Pasja” miała bardzo kameralny charakter. Przypominano postać śp. Ryszarda Kaczorowskiego, a także jego związki z sochaczewskim hufcem.

Oficjalne harcerskie święto rozpoczęło się w sobotni poranek: najpierw mszą w intencji mazowieckich harcerzy w kościele św. Wawrzyńca, a potem apelem na pl. Kościuszki. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek hufca. Kluczowym elementem tego dnia było bowiem długo oczekiwane odsłonięcie pomnika Ryszarda Kaczorowskiego, Harcmistrza Rzeczypospolitej i Honorowego Obywatela Sochaczewa. Jego autorem jest artysta rzeźbiarz Sylwester Ambroziak. Pomnik wkomponowano w otoczenie niedawno wyremontowanego budynku hufca. Przejmującą i nawiązującą do harcerskich ideałów laudację wygłosił burmistrz Piotr Osiecki. Odsłonięcia dokonała prezydentowa Karolina Kaczorowska oraz sekretarz stanu Maciej Klimczak. Prezydentowa nie kryła wzruszenia, co potwierdza jej wpis  pozostawiony w wyłożonej z tej okazji księdze pamiątkowej. Odnosi się w nim do tradycji patriotycznych oraz dziękuje za budowę pomnika w imieniu wszystkich harcerzy, także tych pozostających, podobnie jak przez wiele lat  prezydent Kaczorowski, na emigracji.

Kolejnym elementem tego dnia było spotkanie Kręgu Miłośników Harcerstwa w hotelu „Chopin”. Jego członkami są m. in. marszałek Adam Struzik czy starosta powiatu płockiego Michał Boszko. Tym razem druhny i druhowie przyjęli do niego oficjalnie sochaczewianina Romana Lembke. Był to także czas na rozmowy o wyzwaniach, z jakimi musi się zmierzyć Związek Harcerstwa Polskiego w obecnych czasach i również o tym,  co ma on do zaoferowania młodzieży. Korzystając z okazji komendant Chorągwi Mazowieckiej hm. Michał Bagiński wręczył honorową odznakę  Karolinie Kaczorowskiej. Prezydentowa, która wraz z mężem związała życie z harcerstwem, z dumą przyznała, że tę samą drogę wybrały jej dzieci i wnuki.

Na zakończenie Dni Chorągwi odbył się koncert. W sobotni wieczór w hali lodowiska MOSiR dla harcerzy zagrał zespół No Pack z Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Agnieszka Poryszewska 

A A A
24.09.2013
godz.08:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt