przejdź do Sochaczew.pl
207449 odwiedzin
Odblaskowy anioł

29-letni Maciej Stawinoga, znany jako odblaskowy anioł z Kozienic, jeździ rowerem po całej Polsce i rozdaje za darmo rowerzystom i pieszym światła odblaskowe, mające zapewniać im bezpieczeństwo na drodze. W ubiegłym tygodniu po raz trzeci odwiedził Sochaczew.

- Jeżdżę rowerem po całym kraju od 2009 roku. Wszystko zaczęło się od czasu, gdy w moim rodzinnym mieście Szczecinie, na moich oczach, samochód potrącił i zabił mała dziewczynkę na przejściu dla pieszych. Wówczas rzuciłem pracę mechanika samochodowego, spontanicznie wsiadłem na rower i do dzisiaj prowadzę tę jednoosobową akcje społeczną – powiedział nam Maciej Stawinoga.

Od początku wakacji na swoim bicyklu przejechał już blisko 4 tys. km, a w sumie od 2009 roku na siodełku przemierzył ponad 100 tys. km. Obecnie mieszka w Kozienicach, lecz rzadko bywa w domu. Przemierza kraj  wzdłuż i wszerz przez 12 miesięcy w roku. Gdy nie ma gdzie przenocować, zdarza się że śpi gdzieś na poboczu drogi na swoim rowerze.

- Mam nadzieje, że „odblaski” które rozdaję, są wykorzystywane i mogły komuś uratować życie. Chcę uświadomić ludziom, jak ważne jest ich życie i bezpieczeństwo, bo niestety jest z tym fatalnie. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak słabo są widoczni na drodze. Sam przez bezmyślność kierowców ostatnio o mało nie zginąłem, samochód zepchnął mnie z szosy do rowu. Najgorzej jest w weekendy, nie ma nic gorszego niż niedzielni kierowcy, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że to właśnie w soboty i niedziele na drodze jest najwięcej pieszych i rowerzystów – dodaje.

Prowadzonej przez pana Macieja akcji społecznej nie wspierają żadni oficjalni sponsorzy. Odblaski robi sam lub dostaje je od firm, którym zalegają one w magazynach. Może za to liczyć na  znajomych i innych napotkanych w trasie serdecznych ludzi, którzy go przenocują, dadzą jeść i zapewnią miejsce, gdzie może konserwować rower. W Sochaczewie znalazł przyjaciół w magazynie rowerowym przy obwodnicy na ul. Żyrardowskiej.

(mf)

A A A
31.08.2013
godz.08:27
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość