przejdź do Sochaczew.pl
205905 odwiedzin
Centrum Biblioteczne w Kramnicach Miejskich

Wreszcie mamy Centrum Biblioteczne z prawdziwego zdarzenia. Mamy również dobrą informację dla tych, którzy nie mogą się doczekać na jego otwarcie. Nastąpi w zapowiadanym terminie, a więc w sobotę 7 września, a książki można będzie wypożyczać już w poniedziałek, zaraz po otwarciu.

Wielką zaletą tego miejsca jest znalezienie się pod jednym dachem bibliotek dla dzieci i dorosłych oraz czytelni, która wyposażona została w sześć stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Również w dziale dziecięcym stoją cztery komputery. W całej bibliotece, jak również w jej przepięknej oszklonej antresoli, korzystać będzie można z wi-fi, czyli bezprzewodowego internetu.

Antresola miejscem spotkań

Jak mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbara Bronicz, jej marzeniem jest, aby to wyjątkowe miejsce służyło nie tylko czytelnikom, ale również mieszkańcom, którzy zatrzymają się tu np. w czasie zakupów, żeby odpocząć, przeczytać gazetę, zrelaksować się. Dlatego ma nadzieję, że już niebawem staną tu automaty z kawą, herbatą i napojami, a biblioteczna antresola będzie czymś w rodzaju kawiarni. Również dla młodzieży, która nie zawsze ma się gdzie spotkać, bo nie każdy dysponuje funduszami, żeby pójść do restauracji czy kawiarni. A tu młodzi ludzie będą mogli w pięknym otoczeniu porozmawiać, poplotkować. - Jeśli przy okazji coś wypożyczą, to będę cała happy - dodaje pani dyrektor.

Dlatego jeszcze raz zwracamy się do naszych czytelników, przypominając, że na wystawowej antresoli, poza kanapą i fotelami, miałoby znaleźć się dużo zieleni, aby, jeśli są w posiadaniu dużych kwiatów, o ile mogą, podarowali je bibliotece.  Darczyńcy mogą dzwonić pod numer telefonu 510 261 919. Nasz pierwszy apel, powoli odnosi skutki, bo biblioteka pozyskała już piękną palmę. Ale w tych idealnych warunkach dla kwiatów przydałoby się ich jak najwięcej.

Będzie dłużej

O tym, jak bardzo biblioteka jest potrzebna, okazało się dopiero po jej zamknięciu na okres przeniesienia. - Muszę powiedzieć - twierdzi Barbara Bronicz - iż zarówno ja jak i moje pracownice jesteśmy zatrzymywane na ulicach pytaniami, kiedy biblioteka zostanie otwarta. I to jest miód na moje serce, że jest takie ogromne zapotrzebowanie na usługi świadczone przez naszą placówkę. Bo często spotykałam się z pytaniem: kto w dzisiejszych czasach czyta książki? A ja mogę odpowiedzieć, że robi to bardzo dużo osób, a dodatkowo mam nadzieję, iż dzięki tej nowej placówce czytelnictwo w Sochaczewie jeszcze wzrośnie. Bardzo bym sobie tego życzyła.

Wydłużony zostanie również czas pracy biblioteki, na razie o godzinę. Do tej pory była otwarta od 9.00 do 18.00, teraz będzie do 19.00, a w soboty od 9.00 do 15.30. Te dziesięć godzin dziennie, to, jak twierdzi pani dyrektor, naprawdę długo w porównaniu z innymi okolicznymi placówkami tego typu. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, deklaruje otwarcie nawet do 20.00. Ale to zostanie ustalone z czytelnikami już po otwarciu placówki.

 - Niektórzy np. kwestionują poranne godziny otwarcia - mówi Barbara Bronicz. - Tymczasem my, dzięki systemowi komputerowemu, mamy możliwość podglądu, w jakich godzinach czytelnicy odwiedzają nas najczęściej. I właśnie najwięcej jest ich między 9.00 a 11.00. Mamy bowiem zapisanych w bibliotece 1300 bezrobotnych. Ci ludzie nie czekają do popołudnia, tylko już od ranna wypożyczają książki. Kolejna fala zaczyna się od 14.00.

Sala konferencyjna na sto osób

Jak już pisaliśmy, dodatkowym atutem jest, znajdująca się na II piętrze, sala konferencyjna, która w pierwszej kolejności służyła będzie bibliotece, przez którą zresztą została wyposażona. Wszak biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale również przeprowadza spotkania autorskie, szkolenia i konferencje. Zwłaszcza że nasza placówka pełni też funkcję biblioteki powiatowej, tzn. sprawuje nadzór merytoryczny nad wszystkimi bibliotekami w powiecie i wreszcie ma miejsce na spotkania szkoleniowe.

W sobotę 7 września o godz. 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Bibliotecznego. Jak mówi pani dyrektor, będzie ono połączone z narodowym czytaniem, które jest akcją prezydenta Bronisława Komorowskiego. W tamtym roku było to czytanie Adama Mickiewicza, w tym - Aleksandra Fredry. W związku z tym w jednoaktówce tegoż autora „Świeczka zgasła” wystąpią aktorzy Jan Jakub Należyty oraz Julita Kożuszek. Wszystko to odbędzie się w holu na parterze, po czym nastąpi zwiedzanie biblioteki. Na tę uroczystość Barbara Bronicz zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Małgorzata Pałuba

A A A
29.08.2013
godz.11:11
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość