przejdź do Sochaczew.pl
207453 odwiedzin
Sport i rekreacja z obywatelskiego?

Regularnie przybliżamy państwu projekty składane w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Dwa z nich dotyczą poszerzenia oferty sportowej Gimnazjum nr 2.

Autorem pierwszego jest Parlament Uczniowski szkoły. Projekt przewiduje zakup i montaż sześciu sztuk urządzeń do ćwiczeń siłowych na zewnątrz. Oprócz tego na terenie przynależnym do gimnazjum stanąłby stół do tenisa, stoliki przystosowane do gry w brydża, szachy itp. oraz sześć ławek. Całość uzupełniona zostałaby nasadzeniami. Oświetlenie rozbudowane byłoby o cztery lampy. Twórcy projektu podkreślają, że proponowane przez nich rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne (sprzęt certyfikowany i atestowany), ale i ekonomiczne. Nie wymaga zatrudnienia instruktora, ani dodatkowej osoby nadzorującej urządzenia.

Ich zdaniem, na korzyść tej inwestycji dodatkowo działa fakt, że kompleks boisk „Orlik” jest jedyną, w tej części miasta, tego typu ofertą sportową. Poszerzenie jej przyciągnęłoby kolejne osoby, które chcą za darmo ćwiczyć poza klubami fitness i zadaszonymi halami.

- Projekt ma służyć nie tylko uczniom Gimnazjum nr 2, ale wszystkim mieszkańcom Sochaczewa. Ze względu na usytuowanie (teren bez barier architektonicznych) będzie on w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych  - piszą wnioskodawcy. - Dzięki wykonaniu nasadzeń oraz montażowi ławek stworzony zostanie  „ogródek” do czynnego wypoczynku całych rodzin. Teren szkoły jest przecież bezpieczny, monitorowany i znajduje się z daleka od ruchliwych ulic.

Z kolei rada pedagogiczna szkoły, na czele z dyrektor Teresą Zawiszą-Chlebowską, złożyła wniosek o budowę nowej bieżni ze sztuczną nawierzchnią. Projekt dotyczy dokładnie zmiany żużlowej nawierzchni dotychczasowej bieżni na odcinku około 300 m i szerokości 5 m. Nowe podłoże wykonane miałoby zostać z polistyrenu  lub tartanu. Ponieważ boisko, które okala bieżnia, posiada już odwodnienia, konieczne byłoby jedynie wykonanie podbudowy i właściwej nawierzchni. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 310 tys. zł. Uzupełniałyby je 34 ławki sportowe wykonane w konstrukcji stalowej z drewnianymi siedziskami. Ich zakup i montaż wnioskodawcy oszacowali na około 24 tys. zł. Zdaniem autorów projektu są one niezbędne zarówno dla osób ćwiczących, jak i publiczności, czy rodziców przyprowadzających na „Orlik” swoje dzieci.

Obecna bieżnia wykonana jest z mieszanki żużlu, glinki i żwiru. Przez to jest niebezpieczna i urazowa.  Górna warstwa nawierzchni nigdy nie była wymieniana. W suche dni staje się ona twarda i śliska. Po deszczu jest natomiast grząska.  Tymczasem cały obiekt służy dużej części mieszkańców Sochaczewa.

- W Gimnazjum nr 2 są oddziały sportowe i programy nauczania przewidują  dużą liczbę godzin z przeznaczeniem na wszelkiego rodzaju biegi - czytamy w projekcie - (…) Przez cały rok, również w zimę, z bieżni korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli, członkowie Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ćwicząc  (…) przebieżki bądź spacery z kijkami. Na bieżni odbywają się zawody międzyszkolne: miejskie i powiatowe. Z tego miejsca korzystają również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne i Akademii Malucha.

Agnieszka Poryszewska

 

 

Budżet w pigułce 

Wszystkie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty zostaną poddane pod powszechne głosowanie. Te z nich, które uzyskają najwięcej głosów od sochaczewian, wpisane będą do realizacji w budżecie miasta na rok 2014. Uchwałą Rady Miejskiej na ten cel przeznaczono milion złotych.

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do tego, na co mogą zostać przeznaczone pieniądze. Może być to przedsięwzięcie praktycznie z każdej dziedziny - od inwestycji drogowej, po organizację wydarzenia kulturalnego.

Ratusz rozpowszechnia wśród mieszkańców specjalną gazetę informacyjną poświęconą budżetowi. Oprócz tego, w czasie imprez plenerowych Sochaczewskiego Lata, na placu Kościuszki stanie specjalny punkt informacyjny.

- Precyzyjne informacje o budżecie obywatelskim znajdują się na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.obywatelski.sochaczew.pl. Umieściliśmy tam m.in. wzór wniosku, na którym należy zgłaszać propozycje. Może je przedstawić każdy, tj. osoby indywidualne, organizacje społeczne, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe - wyjaśnia rzecznik burmistrza Robert Małolepszy.

Wypełnione formularze składamy do 13 września do Biura Obsługi Klienta UM (ul. 1 Maja 16) lub przesyłamy podpisany skan drogą elektroniczną na adres: budzet2014@sochaczew.pl.

 

A A A
16.08.2013
godz.08:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość