przejdź do Sochaczew.pl
206068 odwiedzin
Street Workout z obywatelskiego?

Jednym z najciekawszych projektów zgłoszonych w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego jest przedsięwzięcie zaproponowana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew. Powstać miałyby siłownie zewnętrzne i Street Workout Park.

Stowarzyszenie proponuje kilka alternatywnych lokalizacji dla tej inwestycji: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ogródek jordanowski, a także dzielnice Chodaków, Boryszew i Trojanów.

Czym właściwie byłoby to przedsięwzięcie? Powstać miałyby usytuowane na powietrzu siłownie, składające się z 5 - 6 elementów stałych. Stanowiłyby je urządzenia do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Do takich zalicza się np. rowerki treningowe, twistery czy stepery. Najbardziej tajemniczo brzmi nazwa Street Workout Park. Tak naprawdę  kryje się pod nią rodzaj „ścieżki zdrowia”, na której rozlokowane są drążki do podciągania się, drabinki czy ławki do ćwiczeń.

Jak piszą w swym wniosku autorzy, celem ich projektu jest aktywizacja sochaczewian, a także ułatwienie rehabilitacji osobom jej potrzebującym oraz zapewnienie możliwości organizacji spotkań tematycznych i imprez sportowych. Czytamy w nim m.in.: „Budowa (...) przyczyni się do rozwoju zdrowej sylwetki Sochaczewa”.

Zdaniem Tomasza Flakowskiego ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew, nasze miasto jest szalenie usportowione. Świadczyć ma o tym różnorodność i ilość klubów, stowarzyszeń oraz sekcji sportowych. Mimo to ciągle brakuje miejsc, gdzie można potrenować. Ustawienie Street Workout Parku i kilku siłowni zewnętrznych mogłoby rozwiązać ten problem.

- W naszym mieście funkcjonuje wiele siłowni. Wiele osób po prostu nie stać na karnety, a nawet pojedyncze wejścia  - mówi. - Poza tym to ukłon w stronę poprawienia formy naszych seniorów. Wielu z nich jeździ do sanatoriów właśnie po to, by korzystać z siłowni zewnętrznych. Dodatkowo Street Workout Park tylko pozornie wydaje się inwestycją wyłącznie w młodzież. Tymczasem na całym świecie coraz popularniejsza staje się kalistenika, czyli ćwiczenia ciężarem całego ciała. Uprawiają ja chętnie ludzie w średnim i podeszłym wieku.

Szacunkowy koszt projektu to 560 tys. zł. Oprócz montażu urządzeń obejmie kompleksowe przygotowanie terenu dokoła nich.

- Dokładne umiejscowienie siłowni wymagać będzie analiz przeprowadzonych „w terenie”. Chcemy by były na tyle dostępne, by każdy mógł z nich skorzystać, a jednocześnie zapewniały ćwiczącym intymność - dodaje Flakowski.

Agnieszka Poryszewska

 

 

Budżet w pigułce 

Wszystkie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty, zostaną poddane pod powszechne głosowanie. Te projekty, które uzyskają najwięcej głosów od sochaczewian, wpisane będą do realizacji w budżecie miasta na rok 2014. Uchwałą Rady Miejskiej na ten cel przeznaczono milion złotych.

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do tego, na co mogą zostać przeznaczone pieniądze. Może być to przedsięwzięcie praktycznie z każdej dziedziny - od inwestycji drogowej, po organizację wydarzenia kulturalnego.

Ratusz rozpowszechnia wśród mieszkańców specjalną gazetę informacyjną poświeconą budżetowi. Oprócz tego, w czasie imprez plenerowych Sochaczewskiego Lata, na placu Kościuszki stanie specjalny punkt informacyjny.

- Precyzyjne informacje o budżecie obywatelskim znajdują się na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.obywatelski.sochaczew.pl. Umieściliśmy tam m.in. wzór wniosku na którym należy zgłaszać propozycje. Może je przedstawić każdy tj. osoby indywidualne, organizacje społeczne, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe – wyjaśnia rzecznik burmistrza Robert Małolepszy.

Wypełnione formularze składamy do 13 września do Biura Obsługi Klienta UM (ul. 1 Maja 16) lub przesyłamy podpisany skan drogą elektroniczną na adres: budzet2014@sochaczew.pl.

 

 

A A A
31.07.2013
godz.08:24
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość