przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245081 odwiedzin
Muzeum do remontu

W połowie lipca rozpocznie się termomodernizacja Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jest to jeden z trzech etapów remontu, jaki wykonywany będzie w roku  40-lecia istnienia placówki.

 

Wymienionych zostanie niemal 30 okien, naprawiona południowa elewacja, odtworzone detale architektoniczne, na koniec cały gmach będzie pomalowany. Roboty potrwają do końca września.

 

Termomodernizacja za 150 tys. zł

Najważniejsze prace remontowe to termomodernizacja gmachu za niemal 150 tys. złotych. Kilka dni temu zakończono procedurę przetargową, wybrano firmę, która zajmie się robotami, podpisano stosowną umowę.

- Przetarg wygrała firma „Hamilton” J. Śpiewakowskiej z Warszawy. Tuż po zawarciu umowy zabrała się do pracy. Pierwsze były okna, które trzeba zamawiać specjalnie na wymiar, dlatego na ich wykonanie należy poczekać około 2-3 tygodni. Profile są wymierzone, zamówienie wysłano, firma czeka na realizację – mówi rzecznik ratusza Robert Małolepszy.

Już wkrótce siedziba muzeum nabierze nowego blasku. W ramach termomodernizacji przewidziano m.in.:  wymianę 29 okien, w tym 24 od frontu, wymianę drzwi wejściowych,  montaż nowych parapetów zewnętrznych z blachy stalowej ocynkowanej, oczyszczenie i pomalowanie istniejących parapetów wewnętrznych, montaż nowych rynien z blachy stalowej ocynkowanej.  Wyremontowane zostaną także schody wejściowe do budynku, odnowiona południowa elewacja i odtworzone brakujące detale architektoniczne, takie jak gzymsy, głowice i pilastry, opaski wokół okien.

- Najwięcej uwagi należy poświęcić elewacji od strony południowej, najbardziej reprezentacyjnej ścianie gmachu, pojawiającej się niemal w każdym albumie o Sochaczewie, każdej pocztówce. Muzeum, wraz z ruinami zamku i kramnicami, to najczęściej fotografowany obiekt w naszym mieście – dodaje rzecznik.

Ponieważ dawny ratusz od 1961 roku wpisany jest do rejestru zabytków, prace prowadzone będą w ścisłej współpracy z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, delegaturą w Płocku. W konsultacji z konserwatorem wybrana zostanie m.in. kolorystyka elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Mogą być zmiany w programie

Na tegoroczne wakacje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało szereg propozycji dla dzieci i młodzieży, w tym warsztaty archeologiczne, prezentacje filmów archiwalnych „W iluzjonie historii”, prelekcje dotyczące pradziejów ziemi sochaczewskiej. Czy cały program uda się zrealizować? Dyrektor Maciej Wojewoda liczy, że tak, choć zastrzega, iż w czasie remontu najważniejsze będzie bezpieczeństwo gości.

- Przy naprawie elewacji czy wymianie okien prawdopodobnie będziemy na kilka dni wyłączać ze zwiedzania poszczególne pomieszczenia. Być może na pewien czas oddamy do wyłącznej dyspozycji ekip remontowanych całe pierwsze piętro z ekspozycją o II wojnie światowej – zastrzega dyrektor Wojewoda.  

 

Kolejne etapy remontu

Ale to nie koniec prac remontowanych. W trakcie ostatniej sesji, 21 czerwca, na wniosek burmistrza radni przekazali muzeum prawie 35 tys. zł na wkład własny do projektu „40 lat Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą - I etap modernizacji wystawy stałej Pole Bitwy 1939 – 1945”. Na jej odnowienie placówka zdobyła 70 tys. dotacji z Ministerstwa Kultury, a radni zabezpieczyli udział własny. Dodatkowo na malowanie sal wystawowych przeznaczono 18,2 tys. Łącznie tegoroczne prace remontowe pochłoną ponad 270 tys. zł.

A A A
18.07.2013
godz.15:32
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt