przejdź do Sochaczew.pl
205908 odwiedzin
Kanalizacja z nagrodą

Prawie 100 km podziemnej sieci, zmodernizowana oczyszczalnia ścieków, kilka skanalizowanych osiedli, to efekt największej inwestycji w dziejach sochaczewskiego samorządu. Podsumowanie jej pierwszego etapu odbyło się na specjalnej konferencji 27 czerwca.

W ciągu 12 miesięcy Zakład Wodociągów i Kanalizacji wybudował dokładnie 92,5 km sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicach: Rozlazłów, Karwowo, Wypalenisko (cz. północna) i Chodaków. Zmodernizował 3,4 km sieci w centrum, wyremontował i rozbudował miejską oczyszczalnię ścieków, wybudował 36 przepompowni.

Realizację inwestycji wartej 106 mln zł, którą w 50 proc. finansuje Unia Europejska, zaprezentowano na filmie podczas czwartkowej konferencji. Zadowolenia z zakończenia pierwszego etapu nie krył prezes ZWiK, Stanisław Grażka. Przyznał, że był to bardzo pracowity rok, wymagający koordynacji różnych działań, udziału w inwestycji wielu firm i terminowej realizacji. 

– Bywały takie okresy, kiedy roboty odbywały się na 50 odcinkach. Wymagało to naprawdę dobrej organizacji, współpracy z wieloma podwykonawcami, a wszystko po to, aby terminowo zakończyć  zadanie. Ale udało się. O tym, jak kanalizacja potrzebna jest miastu, niech świadczy fakt, że podczas słynnej już nawałnicy z 4 czerwca do nowej instalacji trafiły 33 tys. metrów sześciennych wody. Gdyby nie wybudowana sieć, Sochaczew zostałby zalany – powiedział Stanisław Grażka.

Z kolei burmistrz Piotr Osiecki przyznał, że to największa inwestycja w historii Sochaczewa, zarówno pod względem finansowym, a także z uwagi  na zakres działań i skalę trudności.

To nie była zwykła inwestycja kubaturowa, którą można ogrodzić  i spokojnie realizować. To były poważne działania na żywym organizmie, jakim jest miasto. Niektórzy jeszcze nie doceniają tego zadania, bo go po prostu nie widać. To są miliony zakopane w ziemi. Gdybyśmy wybudowali na terenie Sochaczewa wielki Aquapark, byłaby to widoczna dla wszystkich inwestycja. Kanalizacji nie widać, ale jest bardzo potrzebna miastu i jego mieszkańcom. Teraz przed nami drugi etap polegający na budowaniu przyłączy do kolejnych gospodarstw domowych – dodał burmistrz.

Piotr Osiecki przypomniał także, że nie jest to inwestycja jednej kadencji. Wskazał przy tym na Bogumiła Czubackiego, za którego kadencji powstał projekt w fazie koncepcyjnej i dokumentacyjnej.

Gratulacje miastu i ZWiKowi składała także dyrektor Maria Ptaszyńska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem którego korzystano z funduszy europejskich.

– Bardzo obawiałam się tego projektu, ale powiodło się. Tym bardziej gratuluję i zachęcam do poszerzania projektu o kolejne elementy. Zapraszam także ZWiK do korzystania z programu dotyczącego podłączeń do sieci, co wiąże się z niższymi obciążeniami finansowymi – dodała.

Miłym akcentem czwartkowej konferencji było wręczenie Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji „EuroSymbolu” – nagrody przyznawanej przez Monitor Rynkowy Dziennika Gazeta Prawna. Wyróżnienie przyznano w kategorii inwestycji komunalnych, a wręczył je redaktor naczelny Monitora Rynkowego Jakub Lisiecki.

Pełna relacja w kolejnej "Ziemi". 

Jolanta Sosnowska

A A A
28.06.2013
godz.08:43
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość