przejdź do Sochaczew.pl
214524 odwiedzin
Ruszyły ekshumacje

Przeniesionych zostanie najprawdopodobniej dziesięć grobów. Większość z nich trafi na cmentarz na Wypalenisku. Proboszcz Piotr Żądło zapewnia, że koszty ekshumacji pokryje parafia.

Nawałnica z wtorku 4 czerwca, o czym już informowaliśmy, spowodowała nieodwracalne zniszczenia na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta. Na skutek osunięcia skarpy cmentarnej, naruszonych bądź uszkodzonych zostało wiele grobów. W ich rejonie regularnie pojawiają się rodziny zmarłych. Prowadzone są także rutynowe inspekcje Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jego pracownicy monitorują i dokumentują stan skarpy.

Właściciele zagrożonych grobów nie kryją zaniepokojenia całą sytuacją.

- Rok temu nagle zmarł mój brat. Udało nam się kupić kwaterę w sąsiedztwie grobu rodziców. Wokół było już sporo innych pochówków, więc nie spodziewałam się, że to tak ryzykowne miejsce - powiedziała nam pani Aneta. - Jeszcze nie opadły emocje po śmierci brata, a już musimy zmagać się z kolejną tragedią. Poza tym nie wiem, jak poradzimy sobie z tym wszystkim finansowo. Koszt pomnika, działki, robocizny to przecież dziesiątki tysięcy złotychJuż rok temu zgłaszaliśmy w parafii to, że brama od strony ul. Moniuszki się przechyla i odkształca. Myślę, że to był pierwszy znak, że coś z tą skarpą jest nie tak - dodaje pani Maria.

Pierwsza z ekshumacji odbyła się w piątek 14 czerwca nad ranem. Kolejne również dotyczyć będą mogił usytuowanych wzdłuż osuwającej się skarpy. Jak się dowiedzieliśmy, przeprowadzana będzie nie więcej niż jedna ekshumacja dziennie. Wszystkie mają być prowadzone z zachowaniem ścisłych przepisów sanitarnych oraz procedur ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Stan skarpy będzie zaś stale monitorowany, w tym przez jednego z najwybitniejszych polskich geologów, prof. dr hab. inż. Lecha Wysokińskiego.

- W tym tygodniu ponownie na cmentarzu pojawi się pan profesor. To on ostatecznie wypowie się na temat niezbędnych kroków, które powinniśmy podjąć - powiedział nam proboszcz Żądło. - Z wiedzy, którą posiadam na dzień dzisiejszy, można mówić o konieczności przeniesienia 10 grobów. Sprawą zajmie się parafia św. Wawrzyńca. Rodziny zmarłych nie będą musiały ponosić z tego tytułu żadnych kosztów

Pełen tekst w najnowszej "Ziemi".

Agnieszka Poryszewska

A A A
18.06.2013
godz.10:53
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość