przejdź do Sochaczew.pl
207453 odwiedzin
Kamień węgielny wmurowany

W środę 12 czerwca wmurowano „kamień węgielny” pod zaawansowaną już budowę nowej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4. Ten nowy obiekt to wymarzony przez uczniów i nauczycieli prezent na zbliżający się jubileusz 50-lecia placówki.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka z Oddziałem Integracyjnym rozpoczęła działalność w tym miejscu w roku 1964, kiedy to w ramach projektu „Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego” stanął przy ul. Staszica parterowy obiekt przeznaczony maksymalnie dla 500 uczniów. Tych ciągle przybywało, zaś pomieszczeń nie. Doszło więc do tego, że w latach 80. lekcje odbywały się tu na trzy zmiany. Szkoła z czasem została więc rozbudowana również o niewielką salkę gimnastyczną. Ta jednak, zwłaszcza w ostatnich latach, zupełnie nie spełniała potrzeb coraz liczniejszej placówki.

- I oto w ubiegłym roku - mówiła podczas uroczystości dyrektor Ewa Malinowska - z inicjatywy burmistrza miasta Piotra Osieckiego i dzięki przychylności radnych podjęto uchwałę o budowie nowoczesnej sali gimnastycznej, która na pewno sprosta naszym oczekiwaniom.

Podczas uroczystości wmurowania „kamienia węgielnego” nie zabrakło władz miasta z przewodniczącą rady Jolantą Gontą, burmistrzem Piotrem Osieckim i wiceburmistrzem Markiem Fergańskim. Przybyli również radni, miejscy urzędnicy, a także dyrektorzy wielu miejskich, głównie kulturalnych i oświatowych, placówek. Obecni byli także wykonawcy z właścicielem firmy Unibud - Zygmuntem Wojdatem. Zaś „kamień węgielny” oraz powstający obiekt poświęcił ks. Piotr Nowak z parafii św. Wawrzyńca.

- Skąd zrodził się pomysł tej budowy?  - pytał retorycznie burmistrz Osiecki. - Stąd, że uważamy, iż inwestycje w młodych ludzi są inwestycjami najważniejszymi. Jestem też przekonany, że w przyszłym roku, na 50-lecie szkoły, spotkamy się ponownie, by oddać salę w ręce jej użytkowników - uczniów „czwórki” słynącej od lat z wysokiego poziomu sportowego.

Akt erekcyjny odczytał nauczyciel szkoły Piotr Maciągowski, zaś pod tekstem podpisy złożyli wszyscy, którzy przyczynili się do rozpoczęcia tej inwestycji a także nauczyciele i zebrana młodzież. Dokument zamknięto w metalowym tubusie, dołączając do niego aktualne wydanie tygodnika „Ziemia Sochaczewska”, sochaczewski dukat, kilka współczesnych monet, zdjęcie szkoły wraz z powstającą salą oraz szarfę do ćwiczeń z podpisami nauczycieli wf, uczniów i dyrektor szkoły.

Kapsuła została zamurowana wspólnie przez wielu uczestników uroczystości w ścianie powstającego obiektu pod czynnym kierownictwem burmistrza Piotra Osieckiego. Na koniec, dla oddechu, wszyscy zaproszeni goście mogli obejrzeć i wysłuchać dowcipnej muzyczno-tanecznej składanki, ukazującej zalety aktywności fizycznej.

Sławomir Burzyński

 

Powierzchnia użytkowa hali to prawie 1600 mkw., w tym sala sportowa (964 mkw.), ponad 50-metrowy hol, pokój nauczycielski, dwie wyposażone w natryski szatnie, toalety dla niepełnosprawnych oraz pomieszczenia pomocnicze. Sala będzie miała też widownię na 147 miejsc siedzących. Na zewnątrz zaś powstanie 45 miejsc parkingowych i dwa stanowiska dla autobusów.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 4,2 mln zł. W ostatnim czasie władze miasta uzyskały dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 650 tys. zł, podzielone na dwie transze. Rok 2013 - 300 tys. zł i rok 2014 – 350 tys. zł. Pozostałe koszty pokryje miasto.

A A A
18.06.2013
godz.12:03
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość