przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244611 odwiedzin
Kwiaty Mazowsza

Podsumowanie II Sochaczewskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego pt. „Kwiaty polskie na Mazowszu” odbyło się 14 czerwca w siedzibie sochaczewskiej szkoły muzycznej.

Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej interpretacji tematu „Kwiaty polskie na Mazowszu”. Na konkurs wpłynęło ponad osiemset prac wykonanych różnymi technikami. Udział w nim wzięły nie tylko osoby z powiatu sochaczewskiego, lecz z całej Polski, a nawet z Litwy.

Projekt powiązany był ściśle z III wydarzeniem artystycznym – „Kocham Polskę… Władysław Ślewiński”, a zamysłem organizatorów było uhonorowanie ojca malarza Kajetana Ślewińskiego – powstańca styczniowego oraz innych walczących o Wolną Polskę.

Jak mówił Jarosław Miaśkiewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, kwiaty to znaczący motyw wielu obrazów wybitnego malarza.  W jego pracach zawarta jest francuska szkoła i polska poetyka, bo sztuka ściśle łączy się z przyrodą. Tworzą ją ludzie o pięknych myślach.

Podsumowanie owego przedsięwzięcia zainaugurował występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie i „Marsz Żuławów”- jedna z najsłynniejszych pieśni Powstania Styczniowego. Sochaczewski historyk Aleksander Grzegorz Turczyk wygłosił prelekcję nt. Powstania Styczniowego na ziemi sochaczewskiej.

Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w niedzielę 16 czerwca. W kościele pw. św. Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie została odprawiona przez proboszcza tamtejszej parafii ks. Janusza Zabłockiego msza święta w intencji rodziny malarza, a w szczególności jego ojca. Warto nadmienić, iż Władysław Ślewiński 19 czerwca 1856 r. został ochrzczony w mikołajewskim kościele. Jego matka zaś zmarła przy porodzie, a jej grób znajduje się na cmentarzu w Mikołajewie.

Niedzielnym obchodom kościelnym towarzyszył koncert sopranistki Pauliny Szafaryn, studentki UM im. F. Chopina w Warszawie, a akompaniował jej pianista Aleksander Krawczyk uczeń klasy dyplomowej sochaczewskiej szkoły muzycznej. Natomiast po Mszy św. historyczka Agnieszka Sławińska-Zając przybliżyła sylwetkę Kajetana Ślewińskiego. W tym dniu można było również obejrzeć ekspozycję nagrodzonych prac. Organizatorem przedsięwzięcia była Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie oraz Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego.

Więcej w najnowszym numerze „Ziemi Sochaczewskiej”

Katarzyna Łażewska

A A A
17.06.2013
godz.09:19
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt