Po raz kolejny w gościnnych murach filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Boryszewie odbył się w ostatnią środę finał XVIII edycji Konkursu Młodych Dziennikarzy organizowanego przez naszą gazetę. W tym roku wzięło w nim udział piętnaście zespołów redakcyjnych ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Wszystkich zebranych powitała redaktor „Ziemi Sochaczewskiej” Jolanta Sosnowska, szczególne podziękowania kierując do zaproszonych gości, którymi tym razem byli Tomasz Bednarek i Izabela Goryniak.
Tomasz Bednarek to barwna postać. W 1992 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. W latach dziewięćdziesiątych zawodowo związany był z gdyńskim teatrem oraz Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Od trzech lat występuje na deskach Teatru Kamienica w Warszawie. Szerokiej publiczności znany jest z serialu Klan, gdzie wciela się w rolę Jacka Boreckiego. Na swoim koncie posiada również inne role telewizyjne m.in. w serialu „Dom”, „Radio Romans”, „Sława i Chwała” oraz filmowe „Łowcy skór”, „Serce gór”, „Beethoven”. Pan Tomasz jest także aktorem dubbingowym. Swój głos podkładał w takich produkcjach jak: „Shrek”, „Madagaskar”, „Czerwony Kapturek-prawdziwa historia”, „Don Chichot”, czy „Piotruś Pan i piraci”. Prowadził również telewizyjny program pod tytułem „Zabawy językiem polskim”. Natomiast od maja 2013 roku można go usłyszeć w popołudniowym programie społeczno-kulturalnym „Stolica Kultury” w Radiu VOX FM.
Po raz pierwszy w czasie dziennikarskiego finału mieliśmy tak wszechstronną postać, toteż redakcyjne zespoły zgromadzonych gazetek dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o specyfice pracy zarówno aktora, jak i dziennikarza radiowego. Swoje obserwacje dotyczące predyspozycji i umiejętności niezbędnych w tych zawodach okraszał zabawnymi zdarzeniami, jakie spotkały do w czasie pracy. Oto jedna z nich.
- Pewnego razu miałem wystąpić jako gość w I programie telewizji. Przyszedłem więc rano, poszedłem do charakteryzatorni, porozmawialiśmy, pośmieliśmy się, wypiłem kawę, a ponieważ już był czas, wszedłem do studia. Dzień dobry, witam, zaczynam mówić i w pewnym momencie widzę jakąś nerwowość. Coś się dzieje za moimi plecami. Potem okazało się, że przez pomyłkę wszedłem do „dwójki”, a tam też miał przyjść gość, ale to nie byłem ja, natomiast na mnie czekali w telewizyjnej „jedynce”. Szybko przeszedłem więc do tamtego studia – ze śmiechem wspominał pan Tomasz.
O tym, że sympatyczny rozmówca zdobył serca słuchających, świadczyły liczne grupy młodych dziennikarzy, którzy tym razem nie ustawiali się po autografy, tylko prosili aktora o wspólne zdjęcia.
Natomiast od wielu lat pracująca w różnych rozgłośniach radiowych sochaczewianka Izabela Goryniak, związana obecnie z internetowym radiem infor.pl, opowiadała na jakich zasadach działa taka rozgłośnia, i jak ją można założyć. Po krótkiej przewie, w trakcie której można było zjeść pyszne ciacha i ugasić pragnienie, nastąpił chyba najbardziej oczekiwany moment, czyli ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze gazetki i najciekawsze artykuły, tradycyjnie już nagradzane przepięknymi Kolorowymi Ołówkami.
Warto dodać, że KMD skończył w tym roku 18 lat. Jak na lokalny konkurs, to bardzo długo. „Przewinęły się” przez niego dziesiątki szkolnych gazetek, wielu znanych dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych oraz setki nagród. To także historia wielu spotkań ze szkolnymi redakcjami, warsztatów dziennikarskich i przemian, jakie następowały w konkursowych pismach. Mamy nadzieję, że mimo dominacji Internetu, szkolne gazetki przetrwają, a my będziemy mieli dla kogo organizować kolejne edycje KMD.
Małgorzata Pałub
Protokół z konkursu:
Na 18. Konkurs Młodych Dziennikarzy wpłynęło łącznie 15 gazetek z miasta i powiatu sochaczewskiego, 10 ze szkół podstawowych, 4 z gimnazjów i jedna ze szkoły ponadgimnazjalnej.
Komisja w składzie:
1. Jolanta Śmielak–Sosnowska - redaktor naczelny „ZS”
2. Małgorzata Pałuba-Burzyńska – dziennikarz „ZS”
3. Izabela Goryniak – dziennikarz wielu mediów, m.in. rozgłośni „Fama”, „Viktoria”, obecnie radio infor.pl
po zapoznaniu się ze wszystkimi pismami postanowiła przyznać:
W kategorii szkoły podstawowe
- I miejsce i nagrodę Samorządu Miejskiego gazetce „Zygzak” ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie
- II miejsce i nagrodę dyrektora MOK w Sochaczewie gazetce „Echo Szkoły” ze Szkoły Podstawowej w Giżycach
- III miejsce i nagrodę redaktora naczelnego „ZS”
gazetce „Żaczek” ze Szkoły Podstawowej w Kapturach
W kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
- I miejsce i nagrodę radnego sejmiku województwa mazowieckiego Adama Orlińskiego otrzymuje gazetka „Młodziesz” z Gimnazjum w Młodzieszynie
- II miejsce i nagrodę ufundowaną przez redaktora naczelnego „ZS” otrzymuje gazetka „Styk” z Gimnazjum w Młodzieszynie
- III miejsce i nagrodę redaktora naczelnego „ZS” przyznano gazetce „Widziadełko” z ZS w Erminowie
- Wyróżnienia
- „Astronomek” ze Szkoły Podstawowej w Kątach
- „Trójwieści” z SP nr 3 za rubrykę „Moda i uroda”
Komisja postanowiła także przyznać nagrody indywidualne, czyli Kolorowe Ołówki. W tym roku otrzymują je:
- Ola Trzaskowska ze Szkoły Podstawowej w Kątach za „List do Pani Jesieni” opublikowany w gazetce „Astronomek”
- Sara Kopka z SP nr 3w Sochaczewie za wywiady opublikowane w gazetce „Trójwieści”
- Adrianna Kornacka ze Szkoły Podstawowej w Giżycach za komiks zamieszczony w gazetce „Echo Szkoły”
- Wiktoria Grochowska ze Szkoły Podstawowej w Kapturach za tekst „Bardziej podobał mi się brat” zamieszczony w gazetce „Żaczek”
- Paulina Zwierzchowska ze Szkoły Podstawowej w Kapturach za tekst „Pamiętnik babci” zamieszczony w gazetce „Żaczek”
- Natalia Marciniak z SP nr 2 w Sochaczewie za tekst „Spełnione marzenie” opublikowany w gazetce „Kleks”
- Dominika Wojciechowska z ZS w Erminowie za teksty opublikowany w gazetce „Widziadełko”
- Krzysztof Basior z Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie za tekst „Polak bez książki, czyli dlaczego nie czytamy” zamieszczonych w gazetce „Gimpress”
- Emilia Pakoca z Gimnazjum w Młodzieszynie za teksty zamieszczone w gazetkach „Młodziesz” i „Styk”
10.Aleksandra Pączek z Gimnazjum w Młodzieszynie za tekst „Moja pierwsza parafia” zamieszczony w gazetce „Młodziesz”
11.Monika Szymerska z Gimnazjum w Młodzieszynie za teksty zamieszczone w gazetce „Styk”
12. Natalia Brzezińska z ZS CKP za felietony „a’rebours” opublikowane w gazetce „Cichacz 2”