przejdź do Sochaczew.pl
207410 odwiedzin
Harmonia z cicha na trzy czwarte gra....

 

W ubiegłym tygodniu przez dwa dni mieliśmy okazję słuchać i obserwować popisy akordeonistów ze szkół muzycznych I i II stopnia, okraszone znakomitymi koncertami towarzyszącymi. A wszystko w ramach drugiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej Musica-Espressiva im. prof. Jerzego Jurka, który odbył się w sochaczewskiej szkole muzycznej.

Ponad 50 uczniów z 36 szkół z całej Polski prezentowało swoje umiejętności w czterech grupach wiekowych oraz w kategorii zespołów kameralnych. Słuchacze mieli szansę zobaczyć zarówno akordeonistów klawiszowych, jak i guzikowych. Byli i tacy, którzy prezentowali się przemiennie na obu rodzajach akordeonów, czym wzbudzali podziw słuchaczy.

Po dwóch dniach przesłuchań, jury złożone z uczniów patrona festiwalu prof. Jerzego Jurka, przyznało w każdej kategorii kilka równorzędnych nagród i wyróżnień. Bez klasyfikacji miejsc, by młodych muzyków nie stresować dodatkowo ułamkami punktów.

Dodajmy, że to właśnie uczniowie Jerzego Jurka, nieżyjącego już wybitnego instrumentalisty i profesora warszawskiej Akademii Muzycznej, postanowili coś zrobić, by pamięć o nim trwała. Stworzyli więc festiwal, którego dyrektorem jest nauczyciel sochaczewskiej szkoły prof. Ludwik Skrzypek.

Koncerty towarzyszące naszemu festiwalowi zagrali (w czwartek) studenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Natomiast w piątek, na zakończenie festiwalu, wystąpiła bardzo żywiołowa grupa, świetnie znajdująca się w klimatach muzyki żydowskiej „Klezmafour”, której występ sponsorował burmistrz Piotr Osiecki.

Do festiwalu dołożyli się również inni. Finansowo - Centrum Edukacji Artystycznej a także Szkoła Muzyczna w Sochaczewie oraz Uniwersytet Muzyczny, który wydrukował plakaty i programy.

W tym roku Sochaczew reprezentowało w festiwalu aż sześciu akordeonistów. 

Więcej w najnowszym numerze.

Sławomir Burzyński

A A A
24.05.2013
godz.08:37
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość