przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269000 odwiedzin
Jak w rodzinnym domu

Od lutego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa „Kącik Rodzinny”. Ta wyjątkowa inicjatywa skierowana jest do matek i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

 

W ramach „kącika” udzielane są porady dotyczące najróżniejszych sfer życia. Ten cel przyświecał Ewie Leszczyńskiej i Adrienie Giro, które prowadzą go od samego początku. Konsultacje, w pierwszym zamyśle dotyczyć miały matek, które urodziły dzieci jako nastolatki.

- Tymczasem okazało się, że istnieje szersze zapotrzebowanie na uczestnictwo w naszych spotkaniach. Tak naprawdę dołączyć może do nas każdy. Kobiety zachęcała forma, jaką proponowałyśmy - powiedziała nam Ewa Leszczyńska. - Spotkania odbywają się w dwóch pomieszczeniach. Odeszliśmy do warsztatów w sali konferencyjnej. W kuchni wspólnie przygotowujemy posiłki i rozmawiamy o bieżących problemach. W sąsiedniej sali opiekę mają zapewnioną dzieci.  Panie podzielone są na dwie grupy. Każda z nich spotyka się raz w tygodniu.

Z paniami, które przyjdą do MOPS, poruszane miały być kwestie od pielęgnacji dziecka, po problemy związane z okresem dzieciństwa, relacje oraz konflikty rodzinne. Z czasem pojawiały się nowe zagadnienia. Podopieczne uczyły się odpowiedzialnego gospodarowania środkami finansowymi, alternatywnych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, prowadzenia domu. To, jakie sprawy powinny być omawiane, podsuwało samo życie. Teraz na bazie spotkań w „Kąciku” zbudowane mają zostać trzy grupy wsparcia.

- Myślę, że jest to również efekt tego, że między uczestniczkami udało się zbudować przyjacielskie relacje. Dziewczyny są otwarte, pomagają sobie nie tylko radą - mówi Ewa Leszczyńska. - Szukają dla jednej z nich mieszkania do wynajęcia, wymieniają się ubrankami dla dzieci, podobne przykłady można mnożyć.

Podopiecznym faktycznie nie można odmówić otwartości. Justyna, Anita i Ania, z którymi rozmawiałyśmy, przyznają, że cotygodniowe spotkania dużo im dają. To po pierwsze możliwość „wygadania się” i oderwania od codzienności. W „Kąciku Rodzinnym” porozmawiać można o wszystkim, można też poczuć się potrzebną innym.

- Jeżeli którejś z nas nie ma, od razu dzwonimy z pytaniem, czy wszystko w porządku. Podobnie jest, kiedy spotykamy się na ulicy. Czasami nie możemy się nagadać - mówią.  - Czujemy, że jesteśmy dla siebie ważne. Pomagamy sobie w kłopotach, codziennych sprawach,  ale też np. w opiece nad dziećmi.

Dla osób skupionych wokół „Kącika Rodzinnego” kolejnym etapem stała się organizacja międzypokoleniowego spotkania. W poniedziałek 29 kwietnia w MOPS spotkały się  babcie, matki oraz wnuczęta związane z tym miejscem. Wspólny poczęstunek, opowiadanie bajek, recytacja wierszyków oraz zabawa przy muzyce zintegrowały kilkudziesięciu zaproszonych gości.

„Kącik Rodzinny” jest nadal otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych spotkaniami w tej formie. Oprócz tego, każdy mieszkaniec Sochaczewa, który czuje, że potrzebuje wsparcia specjalisty, może  umówić się na indywidualne spotkanie z doradcą rodzinnym bądź psychologami zatrudnionymi w ośrodku.  Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (046) 863-14-81, od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Przy zapisie nie trzeba się tłumaczyć ani zgłaszać powodu wizyty.

Agnieszka Poryszewska

A A A
16.05.2013
godz.11:25
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt