przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262204 odwiedzin
Wielkanoc po łowicku

W niedzielny wieczór w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Boryszewie odbył się kolejny koncert pod patronatem Piotra Osieckiego z cyklu „Burmistrz miasta zaprasza”. Tym razem było to spotkanie o wybitnie przedświątecznym charakterze.

Przed wypełnioną publicznością salą wystąpił łowicki zespół regionalny „Koderki”. Zespół, który istnieje od 1960 roku, w swej historii zdobył wiele prestiżowych nagród i koncertował w niemal całej Europie a także Stanach Zjednoczonych. U nas zaprezentował zwyczaje ludowe związane ze świętami wielkanocnymi. Wieczór, jak zwykle bardzo sprawnie, poprowadziła Agata Kalińska, kierownik referatu kultury, sportu i organizacji pozarządowych.

Zanim jednak do tego doszło, burmistrz Piotr Osiecki złożył zebranym świąteczne życzenia: - Święta wielkanocne to dla nas wszystkich najważniejsze wydarzenie religijne. Dlatego chciałby państwu życzyć, aby, niezależnie od tego w jakiej aurze się odbędą, zimowej czy też nie, były świętami pełnymi nadziei. Nadziei dającej siłę, żeby wszystkie codzienne trudności pokonywać. Tego państwu życzę z całego serca - powiedział m.in. burmistrz.

Zespół zaprezentował się w tańcach, pieśniach i przyśpiewkach ludowych ziemi łowickiej, na dodatek w pięknych regionalnych strojach, co sprawiło, że podziwiać mogliśmy migające kolorami, barwne przedstawienie, okraszone dowcipnymi przyśpiewkami, wzbudzającymi żywą reakcję widowni, jak choćby:

„Przyleciały dwa bociany, odleciał, został mały”.

„ Miałam chłopca, pies go zjadł. Mam drugiego, psy go śledzą”.

Najważniejsze były jednak świąteczne obyczaje, przedstawiane w taneczno-wokalnej formie i przerywane co chwila żywiołowymi oklaskami. Łowicka młodzież zaprezentowała nam „gaika”, czyli zwyczaj strojenia kolorowymi wstążkami wierzchołka obciosanej u dołu sosenki, na którą wspinali się młodzieńcy, by zdobyć nagrodę i serce wybranki. Było też chodzenie z kurkiem do dyngusie oraz polewanie panien wodą. Na scenie wirowały suknie i kolorowe pasiaki. I aż szkoda, że tak szybko się skończyło.

Pełna relacja w najnowszym numerze tygodnika.

Małgorzata Pałuba

A A A
26.03.2013
godz.12:31
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt