przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262197 odwiedzin
Sala na 50-lecie „czwórki"

W środę, 20 marca w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Staszica, burmistrz Piotr Osiecki podpisał z Zygmuntem Wojdatem, prezesem firmy UNIBUD, umowę dotyczącą  budowy nowej sali gimnastycznej. Przedsięwzięcie warte około 4,3 mln zł to kolejna inwestycja władz miasta w sochaczewską oświatę.

Prace rozpoczną się najprawdopodobniej w kwietniu. Inwestor na plac budowy wejdzie być może jeszcze przed świętami. Sala ma zostać oddana do użytku w listopadzie przyszłego roku. Jest to pierwsza z cyklu inwestycji polegających na budowie sal gimnastycznych przy miejskich podstawówkach. Kolejne powstać mają przy Szkole Podstawowej nr 7 (2014-2015) i Szkole Podstawowej nr 2 (początek  2016 roku).

Na salę gimnastyczną uczniowie SP 4 czekają od lat. Czwórka to największa ze wszystkich placówek oświatowych prowadzonych przez miasto. W tym roku szkolnym uczy się tam prawie 850 uczniów. O tym, jak bardzo jest im potrzebna hala sportowa, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie, uroczyste pasowanie „pierwszaków” na pełnoprawnych uczniów musiało odbyć się w Miejskim Ośrodku Kultury. W obecnej sali gimnastycznej nie zmieściłoby się aż  300 osób.

Ponad 1575 mkw.

Projekty dotyczą nie tylko hali, ale też wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną trawą, ogrodzonego, oświetlonego, bo takie ma powstać na tyłach tzw. starej czwórki. Powierzchnia użytkowa budynku to dokładnie 1575,2 mkw. Złożą się na nią m.in. sala sportowa (964 mkw.), ponad 50-metrowy hol, pokój nauczyciela, dwie szatnie dla chłopców i dwie dla dziewcząt wyposażone w natryski (każda o pow. ok. 24 mkw.), węzeł sanitarny, pomieszczenia pomocnicze, magazyn sprzętu, toalety dla niepełnosprawnych.

Plan zakłada budowę sali dzielonej kotarami na dwie części. Powstanie tam boisko o wymiarach 18x38 metrów, a liniami wyznaczone zostaną mniejsze boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. W hali zaprojektowano widownię na 147 miejsc o pow. użytkowej 143 mkw. Specjalnym łącznikiem będzie można przejść z tzw. starej czwórki do nowoczesnej hali sportowej. Przed i za salą gimnastyczną wyznaczonych  zostanie 45 miejsc postojowych dla samochodów, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych i dwa duże stanowiska dla autobusów.

Następna będzie „siódemka”

Umowę podpisano w obecności wiceburmistrza Marka  Fergińskiego, skarbnika miasta Jolanty Brzóski, szefa referatu zamówień publicznych Radosława  Kwiatkowskiego oraz oczywiście gospodyni uroczystości  -  dyrektor  SP 4 Ewy Malinowskiej.

- Można by zapytać: dlaczego właśnie „czwórka”. Zapewniam, że decyzja zapadła demokratycznie. To najliczniejsza szkoła w Sochaczewie, która ma jednocześnie najtrudniejsze warunki, jeżeli chodzi o zaplecze sportowe - mówił burmistrz Piotr Osiecki. - Druga w kolejności będzie chodakowska „siódemka”. Jej uczniowie są w o tyle lepszej sytuacji, że nieopodal szkoły znajduje się hala sportowa. Dzieci ze SP 4 nie mają takiego awaryjnego miejsca do przeprowadzenia lekcji w-f, czy zorganizowania uroczystości. Muszą się one odbywać na boisku, z którego korzystać można tylko, gdy jest ładna pogoda.

Dyrektor Ewa Malinowska podkreśliła, że nowa sala gimnastyczna to wymarzony prezent na zbliżający się jubileusz 50-lecia szkoły. Komfort pracy z dziećmi znacznie się poprawi. Jest to o tyle istotne, że i tak już liczna szkoła, w 2014 r.  przeżywać będzie prawdziwe oblężenie w związku z 6-latkami, które obowiązkowo pójdą do I klasy.

Unikat w skali kraju

Do przetargu stanęło 19 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła znana już w Sochaczewie z budowy Żłobka Miejskiego firma UNIBUD Zygmunta Wojdata. Jej właściciel przyznaje, że stawia on przede wszystkim na inwestycje samorządowe. Tych z kole jest coraz mniej.

- Samorządy to pewny i wypłacalny inwestor. Być może prywatne firmy proponują wyższy dochód, ale nie gwarantują takiej płynności finansowej. Niestety, samorządy inwestują coraz  mniej. Panuje kryzys i po prostu brakuje im pieniędzy. Budowa taka jak w Sochaczewie to prawdziwy unikat. Mało który polski  samorząd stać na przedsięwzięcie za 4,3 mln zł finansowane wyłącznie ze środków własnych - mówił. - Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć ten kontrakt. Mamy dobre doświadczenia z rozbudowy obiektu przy ul. Hanki Sawickiej. Salę przy SP 4 postaramy się oddać przed terminem, pomimo że budowa prowadzona będzie w trakcie roku szkolnego.  Myślę, że jest to bardzo realne. Żłobek też budowany jest tuż obok czynnego przedszkola, a udaje nam się nie zakłócać jego pracy.  

Agnieszka Poryszewska 

A A A
26.03.2013
godz.09:35
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt