przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245114 odwiedzin
Parkuj i jedź - przygotowania do budowy trwają

Burmistrz Piotr Osiecki nie rezygnuje z pomysłu budowy parkingu przy dworcu PKP w systemie „Park and Ride”. Ratusz ma już oferty na wykonanie dokumentacji technicznej. Są trochę droższe niż zakładano, o dodatkowe pieniądze władze miasta zamierzają poprosić Radę Miejską.

 

O parkingu przy stacji PKP mówi się od kilku lat. Realnych kształtów pomysł nabrał w ubiegłym roku. Kosztami po połowie podzielić miało się miasto i województwo. Wartość inwestycji szacowano na około milion złotych. Budowa miała ruszyć na przełomie wiosny i lata 2013. Parking zaplanowano przy ulicy Sienkiewicza (nieopodal tzw. wieży ciśnień). Niestety jesienią 2012, wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski poinformował burmistrza Sochaczewa, że: „Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił zawiesić realizację programu „Parkuj i Jedź”. Decyzja podyktowana była  trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazło się województwo mazowieckie. Marszałek jednocześnie zaznaczył, że gdy tylko sytuacja się poprawi,  realizacja budowy parkingów zostanie podjęta.

- Zarząd nie podjął decyzji o rezygnacji z projektu, ale o jego odłożeniu w czasie. W przyszłym roku Mazowsze może zapłacić nawet 660 milionów złotych „janosikowego”. Po jego  zapłaceniu automatycznie, z najbogatszego, stajemy się najbiedniejszym województwem. Wszystko to spowodowało konieczność cięcia wydatków o kilkanaście procent - mówi radny sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński.

 

Korzystna oferta

W zaistniałej sytuacji burmistrz Osiecki nie zamierza jednak składać broni. Pierwszym krokiem do budowy parkingu będzie przygotowanie dokumentacji projektowej. W ratuszu ogłoszono już zapytanie ofertowe w tej sprawie.

- Otrzymaliśmy trzy odpowiedzi, a oferty były zbliżone cenowo. Najtańsza opiewała na ponad 60 tys. zł - powiedział nam kierownik inspektoratu ds. zamówień publicznych UM Radosław Kwiatkowski.  - Po przeprowadzonym rozeznaniu rynku okazało się, że z naszego punktu widzenia oczekiwania finansowe oferentów są bardzo atrakcyjne. W podobnych przypadkach firmy żądały za takie usługi o wiele więcej.

W budżecie miasta na projekt „Park and Ride” zarezerwowanych jest jednak tylko 50 tys. zł. Na najbliższej sesji rady miasta przedłożona zostanie więc uchwała dotycząca zwiększenia środków na ten cel o brakujące kilkanaście tysięcy złotych.

- Mamy nadzieję, że rada przychyli się do naszej propozycji – mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski, odpowiedzialny w ratuszu za inwestycje.  - To, że będziemy posiadać dokumentację projektową jest ważne z wielu względów. Po pierwsze pozwoli nam to dokładniej oszacować koszty przedsięwzięcia. Przede wszystkim jednak, kiedy województwo odwiesi program, będziemy na dobrej pozycji startowej, gotowi do realizacji inwestycji. Jeśli rada przychyli się do naszej prośby o zwiększenie funduszy na ten cel, nie będziemy wdrażać dodatkowych procedur przetargowych, tylko podpiszemy umowę z firmą, która zaoferowała najniższa cenę na dokumentację parkingu – dodaje Wachowski.

 

Na „tak”

- Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wygląda sytuacja w okolicach dworca PKP.  Podróżnym ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Pojazdy pozostawiane są na każdym, nawet najmniejszym skrawku wolnej powierzchni – mówi przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji, a także zagorzały zwolennik rozwiązań „Park and Ride”, radny Edward Stasiak. - Jest to uciążliwe dla przechodzących tamtędy osób, a także dla ludzi, którzy tam mieszkają. Zablokowane chodniki i wjazdy do bram są codziennością.  Dlatego też sam poprę, a także będę przekonywał członków mojej komisji, do pozytywnego zaopiniowania uchwały.  

Mocny argument

Zdaniem Mirosława Adama Orlińskiego, przygotowanie projektu parkingu może stać się milowym krokiem dla tej inwestycji.

- Gotowy projekt to dla nas mocny argument. W rozmowach z marszałkiem będziemy mogli podeprzeć się faktem, że jesteśmy gotowi przeprowadzić przedsięwzięcie, mamy dokumentacje, a wiec naszą sprawę należy uznać za niecierpiącą zwłoki - powiedział nam.  - Wtedy też możemy próbować sfinansować  budowę z innych źródeł, niekoniecznie musimy stawiać wyłącznie na program „Park and Ride”. Wierzę, że nam się uda.

 

Parking naszym priorytetem

Burmistrz Piotr Osiecki

W czasie ostatniej wizyty marszałka Adama Struzika w Sochaczewie w połowie stycznia, długo rozmawialiśmy na temat parkingu przy dworcu PKP. Potwierdziłem determinację władz miasta w tej sprawie, kolejny raz zadeklarowałem finansowy udział w wysokości 50 proc. kosztów. Mamy nawet pomysł, jak przyspieszyć budowę, nawet jeśli samorząd wojewódzki nie będzie miał w najbliższym czasie środków na rozpoczęcie tej inwestycji. Za wcześniej jednak mówić o szczegółach. Mogę jednak zapewnić wszystkich, którzy dojeżdżają do dworca – parking jest naszym priorytetem, o czym świadczą choćby prace nad dokumentacją.

Agnieszka Poryszewska

 

Agnieszka Poryszewska

A A A
05.02.2013
godz.09:44
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt