przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240217 odwiedzin
Rada apeluje do starosty w sprawie Staszica

 

Miasto jest gotowe pokryć połowę kosztów remontu tej ulicy. Z kolei starostwo na remont Staszica ma w budżecie prawie 450 tys. zł. Sytuacja na rynku budowlanym wskazuje, że tyle powinno wystarczyć na przeprowadzenie inwestycji.

 

Rada Miejska przyjęła podczas ostatniej sesji stanowisko, w którym apeluje do starosty Tadeusza Korysia do jak najszybszego ogłoszenia przetargu na przebudowę ulicy Staszica. W apelu czytamy m.in.: „Przy ul. Staszica mieszczą się trzy szkoły, dwa przedszkola, siedziba Caritas, znajduje się siedziba powiatowej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, mieszkają tysiące ludzi. Każdego dnia przemieszczają się nią dziesiątki tysięcy mieszkańców powiatu. W tej inwestycji nie chodzi tylko o poprawę komfortu poruszania się i zmianę wizerunku tej niezwykle zaniedbanej drogi, ale przede wszystkim zapewnienie elementarnego bezpieczeństwa zarówno z pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników ulicy Staszica”.

W ubiegłym tygodniu pismo o podobnej treści i wymowie wysłał do starosty burmistrz Piotr Osiecki. Mimo to władze powiatu wciąż nie podjęły decyzji co dalej z remontem ulicy Staszica, mimo że na dziś obydwa samorządy mają w sumie zarezerwowane w swoich budżetach 70 proc. kwoty, na jaką opiewa całkowity kosztorys I etapu przebudowy, a więc od skrzyżowania z ulicą Warszawską do skrzyżowania z ulicą Pokoju. Miasto zapewnia na tę powiatową inwestycję ze swojego budżetu aż 1 124 948 złotych.

- Wykorzystajmy te środki. Jest bardzo prawdopodobne, że wystarczą na całość robót, jakie zaplanowaliśmy. Praktycznie każdy przetarg rozstrzygany jest poniżej wartości pierwotnego kosztorysu inwestorskiego – apeluje burmistrz Piotr Osiecki.  

- Wszystkie zeszłoroczne inwestycje drogowe miasta były tańsze niż zakładały to pierwotne kosztorysy, np. za niecałe 64 proc. wartości kosztorysowej przebudowaliśmy skrzyżowanie ul. Płockiej z Łowicką – przypomina naczelnik wydziału inwestycji i modernizacji Urszula Cielniak

- W tym przypadku kryzys działa na naszą korzyść. Ceny usług firm budowlanych spadają, a przetarg ogłoszony w styczniu to kolejna szansa na obniżenie kwoty, za jaką wyremontujemy tę jedną z najstarszych ulic miasta. Każdy dzień opóźnienia może nas drogo kosztować-  dodaje burmistrz Osiecki.

- Wymowny przykład tego, o czym mówi burmistrz to ogłoszony kilka dni temu przez ratusz przetarg na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Zainteresowanie ze strony firm wykonawczych jest gigantyczne, co potwierdza tylko teorię, że warto szukać wykonawców inwestycji na początku roku - dodaje naczelnik wydziału promocji i aktywizacji UM Robert Małolepszy. - Już pierwszego dnia zanotowaliśmy dla naszej oferty 250 odsłon na stronie internetowej. Następnego  było ich aż 450. Telefony w ratuszu się urywają, otrzymujemy mnóstwo zapytań. Firmy budowlane walczą o zlecenia – argumentuje Robert Małolepszy.

Tymczasem dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Małgorzata Dębowska w rozmowie z nami mogła jedynie potwierdzić, że do starostwa wpłynęło pismo od burmistrza Osieckiego.

- O tym, czy będziemy realizować tę inwestycję, zadecyduje zarząd. Póki się on nie zbierze, nie mogę powiedzieć nic więcej. Na razie nie wyznaczono daty takiego spotkania  - powiedziała.

Agnieszka Poryszewska

 

Jak radni głosowali w sprawie apelu o przebudowę ulicy Staszica

Za

Marcin Cichocki

Sławomir Dorywalski

Krystyna Dybiec

Jolanta Gonta

Bożena Rutkowska

Arkadiusz Karaś
Sylwester Kaczmarek

Edward Stasiak

Waldemar Kowaluk

Sylwester Zdzieszyński

 

Nie oddali głosu

Tomasz Obrączka

Bogumił Czubacki

Bartosz Otręba

Paweł Piątkiewicz

Urszula Pawlak

August Rutkowski
Ireneusz Kisiołek
Marcin Podsędek

Urszula Kossakowska
Teresa Kozbuch


A A A
29.01.2013
godz.09:11
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt