przejdź do Sochaczew.pl
215155 odwiedzin
Cud Narodzenia Pańskiego w muzeum

 

 

            Do XXI edycji konkursu szopek zgłoszona została rekordowa ilość 96 prac. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w sobotę 15 grudnia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Temat przewodni tegorocznego konkursu to „Szopka Bożonarodzeniowa z pejzażem Polski w tle”. Organizatorzy zachęcali uczestników, aby szopki, oprócz ich tradycyjnego charakteru, nawiązywały do malowniczych zakątków Polski i ich walorów etnograficznych. Prace oceniane były w trzech grupach wiekowych: 7-12 lat (szkoły podstawowe), 13-15 lat (gimnazja), oraz dorośli; a także w trzech kategoriach: prace indywidualne, zespołowe (do 3 osób) i rodzinne.

Komisja postanowiła nagrodzić 29 szopek i przyznać 21 wyróżnień. Jury przy ocenie brało pod uwagę ciekawe rozwiązania plastyczne i aranżacje, a także estetykę wykonania szopki - dobór materiałów i ogólne wykończenie. A tutaj uczestnicy wykazali się nie lada pomysłowością. Wykonawcy szopek mieli pełną dowolność w wyborze materiałów i form plastycznych. Powstały instalacje przestrzenne wykonane z makaronu, czy wyszywane z kawałków materiału patchworki. Wielu artystów do uatrakcyjnienia swych prac wykorzystało również gamę efektów świetlnych i dźwiękowych. W konwencji zaproponowanego tematu nie zabrakło też ciekawych pomysłów w ukazaniu Świętej Rodziny. Cud Narodzenia Pańskiego przedstawiony został m.in. w krajobrazie kopalni węgla na Śląsku, czy na tle warszawskiego Stadionu Narodowego.

Pierwsze miejsce za prace indywidualne w grupie wiekowej 7-12 lat ex aequo zdobili: Piotr Targaszewski ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie Szlacheckim i Mateusz Osicki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sochaczewie. Fundatorem nagród za drugie miejsce w tej kategorii był tygodnik „Ziemia Sochaczewska”. Zdobyły je, również ex aequo, dwie uczennice szkoły podstawowej w Kozłowie Szlacheckim: Zuzanna Kupniewska i Aneta Kuśmirek.

Pozostali zwycięzcy to:

- w kategorii: prace zespołowe – grupa wiekowa 7-12 lat:  ex aequo Aleksandra Fortuna,Wiktoria Giersz, Wiktoria Kierubińska - SP nr 2 w Sochaczewie, oraz Wiktoria Goryniak, Maciej Nowacki, Łucja Modrak - SP w Kozłowie Szlacheckim.

- w kategorii: prace indywidualne – grupa wiekowa 13-15 lat zwyciężyła Kinga Szymaniak z Gimnazjum w  Kozłowie Szlacheckim.

- w kategorii: prace zespołowe – grupa wiekowa 13-15 lat laureatami ex  aequo zostali uczniowie z Gimnazjum w Nowej Suchej: Andżelika Lebioda, Paulina Mihut  oraz Patrycja Kempczyńska i Konrad Kempczyński.

- w  kategorii: prace rodzinne pierwszą nagrodę przyznano Michałowi i Kacprowi Pisarek z rodzicami, oraz Patrykowi i Adrianowi Gawłowskim z rodzicami.

- wśród dorosłych uczestników konkursu zwycięzcami zostali: Małgorzata Jeznach za pracę indywidualną, oraz dwuosobowy zespól Justyna Kobierecka, Karol Szajewski w kategorii prac grupowych.

            Nie byłoby tylu nagród, gdyby nie duże wsparcie sponsorów, wśród których, oprócz władz samorządowych, była liczna grupa lokalnych przedsiębiorców. Dziękował im dyrektor muzeum Maciej Wojewoda, zwracając jednocześnie uwagę na wielką pracę twórców wystawy: Beatę Tarkę, Annę Wachowską i Andrzeja Janiszewskiego, pracowników muzeum.

My natomiast zachęcamy do odwiedzenia muzeum. Wystawę  można  oglądać do końca stycznia. Naprawdę warto.

Maciej Frankowski

A A A
21.12.2012
godz.08:53
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość