przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
233772 odwiedzin
Inwestycje na przekór kryzysowi

 

Rada Miejska w Sochaczewie uchwaliła Wieloletni Plan Inwestycyjny. Będzie obowiązywał przez najbliższe trzy lata. W Sochaczewie wiele się zmieni. Rozpocznie się kilka ważnych budów.

- Uważam WPI za duży sukces. Przy tak okrojonym budżecie uda nam się przeprowadzić wiele inwestycji.  Nie ukrywamy, że budżet konstruowaliśmy w trudnych warunkach. Do nas wszystkich docierają prognozy finansowe mówiące o konieczności ograniczania wydatków. Udało nam się połączyć ciągły rozwój miasta z wprowadzaniem oszczędności - wiceburmistrz Stanisław Wachowski nie kryje zadowolenia.

Co podkreślają władze, w WPI pozostały wszystkie dotychczasowe inwestycje. Pojawiły się tez nowe przedsięwzięcia. Są to np. budowa Żłobka Miejskiego przy przedszkolu nr 1 czy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Ta ostatnia ma powstać w latach 2012-2014. Warto tu podkreślić, że źródłem jej finansowania mają być w dużej mierze nie kredyty, a środki własne miasta.

 

Miejsca rozproszone

Miasto chce szukać oszczędności zmieniając charakter niektórych inwestycji.

- Przyznaję, że niektóre rozwiązania dotyczące inwestycji zostały przez nas zmodyfikowane. Jako przykład podam tu budowę wielopoziomowego parkingu przy ul. Pokoju. Jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie (wstępne szacunki mówiły o kosztach rzędu 10 mln zł, według nowego WPI stworzenie miejsc parkingowych kosztować ma niecałe 2 mln zł - przyp. red.). Nie wiem jednak, czy byłoby to funkcjonalne - mówi Stanisław Wachowski. - Myślę, że trochę „uszczęśliwilibyśmy” mieszkańców na siłę. Miejsca parkingowe mieściłyby się tylko w jednym punkcie Sochaczewa. Burmistrz Piotr Osiecki uważa, że lepiej będzie wybudować taką samą, a nawet większą, liczbę rozproszonych miejsc.

Jak ustaliliśmy, władze rozważają m.in. zlokalizowanie ich przy ul. Żeromskiego, między sklepem Lux a ul. Senatorską. Obecnie znajduje się tam niewykorzystany trawnik. Inną propozycją jest wybudowanie miejsc parkingowych wokół pl. Armii Ludowej.

- Chcielibyśmy, by w ten sposób w Sochaczewie powstało kilkaset nowych miejsc, na których można zaparkować samochód. Z pewnością będą one obłożone. Nie jestem natomiast przekonany, że kilkupoziomowy parking byłby w pełni wykorzystany - usłyszeliśmy od wiceburmistrza Wachowskiego. - Znam przyzwyczajenia sochaczewian. Mieszkańcy lubią parkować jak najbliżej miejsca, do którego się udają. Nie wydaje mi się, żeby zostawiali samochody na wielopoziomowym parkingu przy ul. Pokoju, kiedy mają załatwić coś np. na poczcie czy w ZUS.

 

Ścieżką, drogą i chodnikiem

W nieco inny sposób ma zostać zrealizowana również  budowa ścieżki rowerowej. Prowadzić będzie do Chodakowa, po starym śladzie kolejki wąskotorowej. Dawniej wykorzystywany był on do przewożenia towarów do zakładów „Chemitex”.

- Bardzo chcemy przeprowadzić tę inwestycję. Będzie to miejsce spacerów, rekreacji dla całych rodzin - opowiada burmistrz. - Teraz ta trasa jest nieco zapomniana. Chcemy przywrócić jej drożność i funkcjonalność.

Jak w każdym planie inwestycyjnym duże emocje budzą przedsięwzięcia dotyczące  dróg. Najwięcej z nich zostanie wyremontowanych w roku 2013. Za ponad 4,5 mln zł położona zostanie nawierzchnia asfaltowa na ulicach: Granicznej, Asnyka, Modrzewiowej, Dębowej, Bukowej, Jesionowej, Wyzwolenia, Bohaterów Chodakowa oraz Lazurowej. W 2012 r. te same prace przeprowadzone zostaną na ul. Nowomiejskiej, Spółdzielczej, Zamiejskiej i Muszkieterów.

O kilka miesięcy przesunięta w czasie będzie inna bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja: budowa chodnika przy ul. Żyrardowskiej. Jego projekt został zmodyfikowany i dopracowany. Ekipy budowlane pojawią się na ul.  Żyrardowskiej  najprawdopodobniej wiosną.

Agnieszka Poryszewska

A A A
29.12.2011
godz.12:53
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt