przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240436 odwiedzin
Muzyczny tygiel przy Głowackiego

Przygotowujemy festiwal za festiwalem, koncert za koncertem, ale już myślimy o kolejnym jubileuszu, bo przecież za dwa lata obchodzić będziemy 40-lecie szkoły, która rozpoczęła swą działalność w 1974 r. To będzie duże wydarzenie, do którego chcielibyśmy dobrze się przygotować...(...) 

 

Z dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie Joanną Niewiadomską-Kocik o nowych projektach muzycznych, nadchodzących jubileuszach i codzienności szkoły rozmawia Małgorzata Pałuba.

 

W sochaczewskiej szkole muzycznej, jest jak w tyglu. Nie ma dosłownie tygodnia, aby nie działo się coś ważnego i interesującego. Dopiero zakończył się rocznicowy festiwal Chopinowski, a już słyszy się o kolejnych wydarzeniach.

To prawda, przygotowujemy festiwal za festiwalem, koncert za koncertem, ale już myślimy o kolejnym jubileuszu, bo przecież za dwa lata obchodzić będziemy 40-lecie szkoły, która rozpoczęła swą działalność w 1974 r. To będzie duże wydarzenie, do którego chcielibyśmy dobrze się przygotować. Natomiast teraz jesteśmy tuż po innej rocznicy - XX Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu, który w tym roku trwał przez cały tydzień. Począwszy od koncertów członków jury, poprzez trzy dni prezentacji uczestników, koncert laureatów oraz dwa ich koncerty  w Warszawie, aż po, co było nowością, koncert w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

 

To na pewno ogromne wydarzenie promujące nie tylko szkołę ale i Sochaczew, nawet poza granicami naszego kraju. Z tego co wiem, już za chwilę kolejne organizowane przez naszą szkołę konkursy i przeglądy. Na te festiwale i konkursy przyjeżdżają zawsze najlepsi, wybrani młodzi muzycy z całej Polski.

Niewątpliwie poziom tych młodzieżowych festiwali oceniany jest przez znawców zawsze bardzo wysoko. Już w styczniu będziemy mogli posłuchać najlepszych wiolonczelistów w kolejnej edycji sochaczewskiego Konkursu Młodego Wiolonczelisty. Niedługo potem gościć będziemy skrzypków, którzy wystąpią tu w ramach Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Janko Muzykant”. Po nich zaprezentują się zespoły kameralne podczas Sochaczewskich Spotkań Kameralnych, następnie fleciści na Wiosennym Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym i gitarzyści na Małym Festiwalu Gitarowym. Odbędzie się też konkurs teoretyczny  wiedzy z historii muzyki „Jeden z dziesięciu” oraz druga edycja festiwalu akordeonowego Harmonia Espressiva im. Jerzego Jurka w zupełnie nowym rozszerzonym kształcie.

Działalność konkursowa szkoły i jej uczniów nie kończy się jednak na sochaczewskich festiwalach. Wiem, że występować będziecie również poza granicami kraju.

To prawda, przed nami dwa projekty międzynarodowe. Jeden z nich dotyczy festiwalu orkiestr w Chorwacji, gdzie wybierają się w kwietniu, zaraz po świętach wielkanocnych, Orkiestra Kameralna średniej szkoły oraz Big Band. Natomiast szkolny chór odbędzie w sierpniu śpiewacze tourne po niemieckiej Bawarii. W międzyczasie dużo jeździmy też po Polsce, toczą się bowiem przesłuchania ministerialne uczniów szkół muzycznych. W tym roku mamy taki region, że uczniowie nasi, by na nich zagrać, jeżdżą od Białegostoku po Łódź. Wszyscy są teraz w grudniu i styczniu w ciągłym ruchu.

 

Kolejne wyzwanie dla szkoły to pięciolatki.

Napisaliśmy już projekt do ministra kultury dotyczący pomocy przy zakupie nowych instrumentów, głównie właśnie dla tych najmłodszych, bo już niedługo będziemy przyjmowali do szkoły dzieci pięcioletnie. Poza tym od 1 grudnia rusza kurs przygotowawczy dla kandydatów do naszej szkoły. Potrwa on pięć miesięcy. Przez ten czas dzieci będą pobierać lekcje edukacji artystycznej, oczywiście zupełnie bezpłatnie. No i oczywiście już za chwilę czeka nas cały kompleks przesłuchań semestralnych naszych uczniów, zarówno solistycznych, jak i muzykowania zespołowego. To też ogromny wysiłek organizacyjny dla całej kadry pedagogicznej.

 

Również w tym roku sochaczewska szkoła, jako jedna z nielicznych, znalazła się w bardzo wąskim gronie szkół wyznaczonych przez ministerstwo kultury do pilotażowego programu nauczania muzyki.

To oczywiście dla nas wielkie wyróżnienie, bo programem objęto zaledwie 16 szkół muzycznych z całej Polski, a jest ich łącznie kilkaset. Wytypowano te szkoły, w których już wcześniej wprowadzano eksperymentalne formy kształcenia. Novum polega na tym, że podczas trzyletniego pilotażu szkoły te nie będą realizowały pomysłów edukacyjnych ministerstwa, tylko swoje własne. Autorskie programy naszych pedagogów sukcesywnie obejmować będą kolejne klasy, później zaś, po trzech latach, ministerstwo wybierze najlepsze rozwiązania, które zaczną obowiązywać w całej Polsce.

 

Od wielu lat nasza szkoła muzyczna kultywuje, można powiedzieć, pamięć o twórczości Michała Kleofasa Ogińskiego. Obchodzony był nawet Rok Ogińskiego.

Było z tej okazji wiele koncertów. Uczniowie nasi wykonali wszystkie jego polonezy, występowaliśmy wielokrotnie w pałacu w Guzowie, gdzie urodził się kompozytor, zaledwie 12 kilometrów od Sochaczewa. Podtrzymujemy te tradycje. Właśnie w ostatni piątek, 30 listopada, na zaproszenie wójta gminy Wiskitki, uczniowie nasi dali koncert w kościele w Guzowie. Zagrali muzykę polską - Ogińskiego, Wieniawskiego i Chopina.

 

Szczególnym czasem dla szkoły i jej uczniów jest zawsze okres świąteczny, zwłaszcza Boże Narodzenie i Nowy Rok, które właśnie się zbliżają.

To prawda, z tej okazji w grudniu czekają nas dwa koncerty świąteczne. Już w środę, 12 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy wszystkich na jasełka muzyczne w wykonaniu najmłodszych uczniów, czyli małej orkiestry smyczkowej i chóru. Myślę, że wzorem roku ubiegłego zaprezentują swoją wizję narodzin Pana Jezusa. Natomiast w sobotę 15 grudnia o godz. 16.00 starsi uczniowie przedstawią swój muzyczny spektakl bożonarodzeniowy. I na te dwa koncerty bardzo serdecznie zapraszam. W styczniu zaś planujemy koncert karnawałowy, który chcemy połączyć z mającym dla nas ogromne znaczenie wydarzeniem. Mianowicie nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej ma już 10 lat i z tej okazji chcielibyśmy pokazać osoby, które je zakładały i które poprzez swą działalność wykazały dużą dla szkoły sympatię. Chcemy je przedstawić rodzicom i uczniom, bo ich działalność jest dla nas bardzo cenna. Ponadto odbędzie się również koncert poświęcony rocznicy powstania styczniowego i oczywiście kolędowanie różnych zespołów szkolnych przez cały styczeń.

 

Pełen tekst w najnowszym numerze.

A A A
03.12.2012
godz.08:13
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt